Alimler Birliği’nden ABD’deki gösterilere ilişkin açıklama

Alimler Birliği’nden ABD’deki gösterilere ilişkin açıklama

Dünya Müslüman Alimler Birliği yazılı açıklama yaparak, siyahi vatandaş George Floyd’un Amerikan polisinin müdahalesi esnasında hayatını kaybetmesini eleştirerek, düzenlenen barışçıl gösterileri desteklediklerini bildirdi.

Birlik’ten yapılan yazılı açıklamada, ABD’de siyahi vatandaş George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesini protesto için düzenlenen barışçıl gösterileri destekledikleri, şiddet ve yağmacılığı ise reddettikleri ifade edildi.

Tüm dünyanın, Amerikalı bir polisin, “Nefes alamıyorum” diye yalvaran bir insanın (Floyd’un) ensesine uzun süre diziyle bastığını şaşkınlıkla izlediği aktarılan açıklamada, “Floyd son nefesini, yüz kızartan, vahşi bir sahne ortasında verdi. Özgürlük Anıtı’nı simge edinen ama aynı zamanda onu ayaklar altına alan bir ülkede.” denildi.

Tüm Amerikan halkının bu çirkin suça karşı ayaklandığı ifade edilen açıklamada, haksızlığa uğrayan insanların yanında durmak için düzenlenen barışçıl gösterilerin desteklendiği, şiddet ve yağmacılığın reddedildiği kaydedildi.

Başta Minneapolis olmak üzere birçok şehirde protesto var

Floyd, geçen pazartesi günü dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı. Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, olayı gösteren söz konusu görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı.

Eyalette acil durum ilan edilirken, durumu kontrol altına almaları için Ulusal Muhafızlar da görevlendirilmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *