Orban: ‘Avrupa’da kurulmaya çalışılan imparatorluğun bir parçası olmayacağız’

Orban: ‘Avrupa’da kurulmaya çalışılan imparatorluğun bir parçası olmayacağız’

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa’da bazı güçlerin ulus devletler yerine “Avrupa Birleşik Devletleri” kurmak istediğini ancak kendilerinin bunun bir parçası olmak istemediğini söyledi.

Avrupa’da bazı güçlerin Avrupa ülkelerini içinde barındıran bir imparatorluk kurmak istediğini ve Macar hükümetinin ise bunu kabul etmemesinden dolayı eleştirildiğini iddia etti.

Ülkesinin hiçbir şekilde söz konusu imparatorluğun bir parçası olmayacağının altını çizen Orban: ”Avrupa’da imparatorluk inşa etmek isteyenler ulus devletler yerine imparatorluk düzenini, yani ‘Avrupa Birleşik Devletleri’ istiyor. Biz bunun bir parçası olmak istemiyoruz. Biz, Macaristan’ın Macaristan olarak kalmasını istiyoruz.” dedi.

Avusturya Macaristan İmparatorluğu haritası

Öte yandan Macar Başbakan Viktor Orban, kendisine ait Facebook sayfasında Macaristan’ın Birinci Dünya Savaşı öncesi sahip olduğu toprakları da içinde gösteren Macaristan haritasını paylaştı. Söz konusu haritanın paylaşılması Hırvatistan ve Romanya hükümetin de tepkisini çekti.

Macaristan’ın Birinci Dünya Savaşı öncesi sınırları, bugünkü Hırvatistan’ın önemli bir bölümü, Sırbistan, Romanya ve Slovakya topraklarını da içine alıyordu.

Viktor Orban’ın yaptığı paylaşıma karşılık verilmemesi çağrısında bulunan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç, “Bizim arşivlerimizde, bugünkü sınırlarımızdan çok daha büyük olduğumuzu gösteren haritalarımız mevcut. Ama bunları paylaşmayın. Bu haritalar bugün için geçerli değil.” dedi.

Romanya Başbakanı Ludovic Orban da, Macar mevkidaşının sözlerini bir Romanya atasözü ile alaya aldı.

(Euronews)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *