Avrupa’nın bir yıllık giysi ithalatı 80 milyar avro

Avrupa’nın bir yıllık giysi ithalatı 80 milyar avro

Avrupa Birliği ülkelerinin en fazla giysi ithal ettiği ülkeler arasında Çin başta gelirken, Bangladeş ikinci, Türkiye ise üçüncü sırada yer aldı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği üyesi ülkelerin 2019 yılı giysi ithalat verilerini yayımladı. Buna göre, AB ülkeleri geçen yıl 3’üncü ülkelerden toplam 80 milyar avroluk giysi ithal etti.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında giysi ithalatında Almanya 19 milyar avro ile ilk sırada yer aldı. Giysi ithalatında Almanya’yı, 13 milyar avro ile İspanya, 11 milyar avro ile Fransa, 10 milyar avro ile Hollanda ve 8 milyar avro ile İtalya izledi.

Bu dönemde Avrupa Birliği ülkelerine en fazla giysi ihraç eden ülke Çin oldu. Çin, 2019’da AB’ye toplam 23 milyar avroluk giysi ihracatı gerçekleştirdi. Onu en yakın 15 milyar avro ile Bangladeş izledi. Türkiye ise toplam 9 milyar avroluk giysi ihracatı ile 3’üncü sırada yer aldı. Türkiye’yi 5 milyar avro ile AB’den ayrılan İngiltere ve 4 milyar avro ile Hindistan izledi.

Böylece, Avrupa Birliği ülkelerinin giysi ithalatının yüzde 29’unu Çin, yüzde 19’unu Bangladeş, yüzde 11’ini Türkiye, yüzde 6’sını İngiltere ve yüzde 5’ini Hindistan gerçekleştirdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *