Deyr Yasin katliamının üzerinden 72 yıl geçti

Deyr Yasin katliamının üzerinden 72 yıl geçti

İnsanlıktan nasibini almamış eli kanlı terör örgütü Irgun, 9 Nisan 1948 tarihinde Siyonist Lehi grubu ile birlikte yürütülen bir operasyonda Deyr Yasin katliamını gerçekleştirdi.

Birinci dünya savaşından sonra şanlı Osmanlı Devleti hâkimiyetinin Filistin’de son bulmasıyla birlikte İtilaf Devletleri kararı ve Milletler Cemiyeti’nin Haziran 1922’de resmen onay vermesiyle Filistin topraklarında Birleşik Krallık Filistin Mandası kuruldu. Bu mandayı İngiltere’nin Filistin’i işgal etmesi şeklinde okuyabiliriz.

Ortadoğu’da bir Yahudi devleti hayalinin ilk adımları bu dönemde atıldı. Dönemin Birleşmiş Milletler teşkilatı sayılan Milletler Cemiyeti’nin resmi olarak tanıdığı söz konusu manda zamanında kirli planların devreye sokulması için fanatik Yahudilerden oluşan terör örgütlerinin kurulması kararlaştırıldı. Bu bağlamda İbranicede İsrail Topraklarındaki Ulusal Askeri Örgüt anlamına gelen “Irgun” ve İsrail Özgürlük Savaşçıları manasındaki “Lehi” adlarında silahlı Siyonist direnişini temsil eden iki tane terörist milis örgütü kuruldu.

Irgun ayrıca İbranice harflerin bir kısaltması veya IZL kısaltması Etzel (אצ”ל) olarak da bilinmektedir. Bazı kaynaklarda ise Lehi örgüt İngilizler tarafından kurucusu Avraham Stern’e atfen Stern Grubu veya Stern Çetesi olarak da adlandırılmıştır.

“Filistin toprakları Yahudilerindir” yalanı

Örgüt kurucularının öğretilerine göre, her Yahudi, Filistin’e girme hakkına sahipti; sadece aktif misilleme Arapları caydıracaktı. Sadece Yahudi silahlı kuvvetleri, Yahudi devletini garanti altına alacaktı.

Filistinlilerin kanlarını akıtmak üzere ant içen bu örgütler, Yahudi göçünün serbest bırakılmasını ve bir Yahudi devleti kurulmasını savunuyordu.

Siyonist İsrail'in Deyr Yasin katliamı: "Bu eylemi yapmasaydık ...

Deyr Yasin Katliamı

İnsanlıktan nasibini almamış eli kanlı terör örgütü Irgun, 9 Nisan 1948 tarihinde Siyonist Lehi grubu ile birlikte yürütülen bir operasyonda Deyr Yasin katliamını gerçekleştirdi.

Tarihi Filistin topraklarının büyük bir kısmı üzerinde kurulan İsrail’in kurucu örgütleri olan Irgun ve Lehi’nin, 9 Nisan 1948’de Kudüs’ün batısındaki Deyr Yasin köyünde gerçekleştirdikleri katliamda 250 ile 350 arasında sivil Filistinli şehit olmuştur. Deyr Yasin katliamının üzerinden tam 72 yıl geçti.

Deir Yasin, işgal altındaki Kudüs’ün batısına düşen Filistin köyüdür. 9 Nisan 1948 yılında köye giren Siyonist cani çeteler Menahem Begin liderliğinde köyde katliam yaptılar. Kadın, çocuk, yaşlı ve hamile demeden 250 kişiyi katlettiler.

Öldürmekle yetinmeyen çeteler, öldürdükleri insanların burun ve kulaklarını kestiler, gözlerini oydular, hamile kadınların karınlarını deştiler, bebekleri ve çocukları fırınlara attılar. Köydeki bütün erkekleri öldüren caniler daha sonra hepsini köydeki kuyuya doldurdular.

Deir Yasin katliamı Filistin halkına karşı işlenmiş en korkunç, en barbar ve en adi katliamlardan biridir. Katliam, Filistin halkının bilincinde şok etkisi yaptı. İşgal rejimi işlediği terörün Filistin halkını korkutması, caydırması ve işgali kabullenmesini sağlaması için alçak saldırıyı her tarafta anlattı. Katliamın daha etkili olması için de her tarafta yapılan vahşeti, kadınların karınlarını nasıl deşip bebeklerini katlettiklerini, ele geçirdikleri çocukları ateşe attıklarını bir bir anlatıp yaydılar.

O gece 52 çocuk başları kesilerek vahşice öldürüldü

Katliamdan kurtulmayı başarabilen az sayıdaki tanığın daha sonra anlattıkları, 9 Nisan 1948’de yaşanan dehşeti gözler önüne serdi.

Buna göre, gece yarısı Deyr Yasin köyünü basan teröristler, anons yaparak halktan köyü terk etmelerini istedi. Ancak bunun için mühlet tanımadan evleri yakmaya başladılar, dışarı çıkmaya çalışanları da ateş açarak öldürdüler.

Deyr Yasin’de o gece 52 çocuk, ailelerinin gözleri önündü başları kesilerek öldürüldü, 60’tan fazla kadın da vücutları parçalanarak katledildi.

Köydeki bütün erkekler ise öldürüldükten sonra su kuyularına atıldı.

Katliamdan çok az sayıda sivil yaralı olarak kurtuldu. Yaralı kadın ve çocuklar olayın ardından çırılçıplak soyularak araçlara doldurulup Yahudi yerleşim birimlerinde dolaştırıldı.

Katliam yüzünden Filistinliler göç etmek zorunda bırakıldı

Deyr Yasin, sivillerin katliamı nedeniyle Filistinlilerin, tarihi Filistin’in diğer bölgelerine ve komşu Arap ülkelerine göçünde önemli bir faktör oldu. Bu katliam ayrıca 1948’de Arap-İsrail Savaşı’nın fitilini ateşleyen en önemli nedenler arasında yer aldı.

Katliamı gerçekleştirenler arasında yer alan sonraki yılların İsrail başbakanlarından Menahem Begin, “Bu eylemi yapmasaydık İsrail olmayacaktı.” İfadelerini kullanmıştı.

İsrail’in ilk başbakanı ve ikinci savunma bakanı David Ben-Gurion, katliamdan sadece bir ay sonra 14 Mayıs 1948’de Tel Aviv’de İsrail Bağımsızlık Bildirgesi’ni okuyarak sözde İsrail devletinin kuruluşunu ilan etti.

İsrail Deyr Yasin katliamının arşivlerini açmamakta ısrar ediyor

2018 yılında işgalci İsrail’in Başbakanı Binyamin Netanyahu, üzerinden 70 yıl geçmesine rağmen 1948’de gerçekleşen Deyr Yasin katliamı gibi olaylar hakkında bilgiler içeren devlet arşivlerinin açıklanmasını yasaklayan kararnameyi imzalamıştı.

Netanyahu’nun sözcüsü, kararın güvenlik hizmetleri ve diğer kurumların talebi üzerine geldiğini söylemişti. Böylece kamuya kapalı arşiv bilgilerinin gizliliğinin uzatılmasına karar verilmişti.

Diğer taraftan 2010 yılında ise Haaretz gazetesinin 2010’da Deyr Yasin katliamıyla ilgili belgeler, raporlar ve fotoğrafların kamuya açılmasının önündeki engelin kaldırılması için verdiği dilekçe İsrail Yüksek Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

İsrail yasalarına göre Knesset meclis komitelerinin toplantı tutanakları 20 yıl boyunca gizli tutuluyor, dış politikadaki materyaller 25 yıl, polis arşivleri 30, hükümet belgeleri 50 yıl, istihbarat Şin-Bet ve Mossad, Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü ve Enerji Komitesi dâhil olmak üzere materyaller ise devlet sırrı kapsamında 70 yıl gizli tutuluyor.

Bilindiği gibi diğer katliamlar gibi bu katliamın da amacı Filistinlileri yaşadıkları köylerden, beldelerden ve şehirlerden çıkarmak, onları başka yerlere göç etmeye zorlamaktı.

İsrail’in katliamları zinciri

Deir Yasin katliamı, Batı dünyasının ümmetin kalbine zorbalıkla ve terörle ektiği gayri meşru İsrail adındaki varlığın işlediği ilk ve son cinayet, katliam ve soykırım değildir. Varlığını Filistin halkının kanı üzerinde inşa eden işgalci terör rejimi şimdiye kadar birçok cinayete imza attı. Yaklaşık yetmiş yıl içinde işlediği katliamlardan bazıları şunlar:

Hayfa Pazarı patlaması
Kral Davud Oteli’nin havaya uçurulması
Deir Yasin Katliamı
Ebu Şuşa köyü katliamı ( 14 Mayıs 1948)
Lida Katliamı (9-18 Temmuz 1948)
Safsaf köyü katliamı (29 Ekim 1948)
Davayima köyü katliamı (29 Ekim 1948)
Kibya katliamı (14-15 Ekim 1953)
Kalkiliya (10 Ekim 1956)
Kefer Kasım katliamı (29 Ekim 1956)
Samı katliamı (13 Kasım 1956)
Han Yunus katliamı (3-4 ve 12 Kasım 1956)
Kudüs katliamı (5-7 Haziran 1967)
Ürdün katliamı (15 Şubat, 4 Haziran1968)
Sabra ve Şatilla katliamları ( 15-16 Eylül 1982)
Kudüs katliamı (8 Ekim 1990)
Hz. İbrahim Camii katliamı (25 Şubat 1994)
Kudüs katliamı (24-27 Eylül 1996)
Koruyucu Kalkan Operasyonu (29 Mart -3 Mayıs 2002)
Nuseyrat katliamı (Mart 2004)
Rafah katliamı (18-23 Mayıs 2004)
“Tövbe Günleri Operasyonu” (30 Eylül-16 Ekim2004 )
“Yaz Yağmurları ” ve “Güz Bulutları” operasyonları (28 Haziran 26 Kasım 2006)
“Sıcak Kış” Operasyonu (28 Şubat -3 Mart 2008)
“Dökme Kurşun” operasyonu (27 Aralık 2008-18 0cak 2009)
2014’te Gazze’ye açılan savaşta işlenen katliam.

(Filistin Enformasyon Merkezi)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *