Diyanet İşleri Başkanı: ‘Salgında ölenler hükmen şehit sayılır’

Diyanet İşleri Başkanı: ‘Salgında ölenler hükmen şehit sayılır’

A Haber’de programa katılan Ali Erbaş’a, yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılıp sayılamayacağı soruldu.

Ali Erbaş, “Salgın hastalıklara yakalanarak vefat etmiş olanlar hükmen şehit olarak kabul edilir” cevabını verdi.

İnternet Haber’in aktardığına göre, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yen tip koronavirüs (Kovid-19) dolayısıyla hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılıp sayılmayacağına dair bir soruyu, salgın hastalık nedeniyle ölenlerin ‘hükmen şehit sayılacağını’ söyleyerek ve “Umuyoruz ki salgın nedeniyle vefat eden kardeşlerimiz şehitlik mertebesine ererler” ifadeleriyle yanıtladı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, A Haber’de katıldığı canlı yayında Kovid-19 salgını ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erbaş’ın ifadeleri şöyle:

“Şehitlik, peygamberlikten sonra en büyük mertebedir. Hakiki şehit; vatan uğruna, bayrak uğruna, namus uğruna canını feda eden askerlerdir, polistir. Hakiki şehit olarak bunları değerlendiriyoruz.”

“Fıkıhta bir de ‘hükmi (hükmen) şehitlik’ vardır. Bunlar da depremde, yangında, selde, denizde boğulmuş olanlar ve salgın hastalıklara yakalanarak vefat etmiş olanlar hükmen şehit olarak kabul edilir. Hadis-i şerifte bunlar yer almaktadır. Umuyoruz ki bu salgın hastalık nedeniyle vefat eden kardeşlerimiz şehitlik mertebesine ererler.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *