Arabistan’la yapılan THAAD anlaşmasına ek sözleşme

Arabistan’la yapılan THAAD anlaşmasına ek sözleşme

Lockheed Martin-Amerikan hükümeti-Suudi Arabistan arasında yapılmış olan THAAD sözleşmesine Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) ufak bir dokunuş yaptı!

Açıklamayı Savunma Bakanlığı (Pentagon) yaptı. Açıklamada, Lockheed Martin şirketi ile Amerikan hükümeti ve Suudi Arabistan için daha önce yapılmış THAAD sözleşmesinin, yaklaşık 933 milyon dolar artırılacak şekilde yeniden düzenlendiği bildirildi.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, 932 milyon 836 bin 737 dolarlık değişikliğin “Amerikan hükümeti ve Suudi Arabistan’ın Dış Askeri Satış kapsamında aldığı THAAD sistemlerinin üretiminde talep edilen bazı opsiyonlar” için gerçekleştirildiği kaydedildi.

Açıklamada yapılan değişiklikle birlikte savunma devi Lockheed Martin ile daha önce yapılan sözleşmenin değerinin 5 milyar 366 milyon 947 bin dolardan 6 milyar 299 milyon 784 bin dolara çıktığı ifade edildi.

Amerikan taktiği

Amerika, zaman zaman kendi ordusu için alacağı silah sistemlerini yabancı ülkeler için verilen siparişlerle birleştirip savunma şirketlerine tek sözleşme ile ihale ediyor.

Bu sözleşmede kaç THAAD sistemi üretileceği ve bunların kaçının Suudi Arabistan’a ait olduğu belirtilmedi ancak Pentagon açıklamasında, yapılan artışın 327 milyon 498 bin dolarının Amerikan hükümetince karşılanacağını, kalan 605 milyon 338 bin doların ise Suudi Arabistan tarafından karşılanacağı belirtildi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’a 2017’de 44 gelişmiş hava savunma sistemi olan THAAD sistemleri için 15 milyar dolar değerinde satış yapılmasına onay vermişti.

Suudi Arabistan 2018’de Amerika Başkanı Donald Trump’ın Riyad Zirvesi sırasında Suudi Arabistan’dan aldığı 110 milyar dolarlık askeri yatırımın bir parçası olan 15 milyar dolar değerindeki THAAD anlaşması aynı yıl tamamlanmıştı.

Riyad geçen yıl mart ayında 1 milyar dolar ödeme yaparak Lockheed Martin’in hava savunma sistemi için çalışmalara başlamasını sağlamıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *