Türkiye’de koronadan ölenlerin ortak özelliği

Türkiye’de koronadan ölenlerin ortak özelliği

Türkiye’de koronavürs nedeniyle hayatını kaybeden hasta sayısı 9 oldu. Vaka sayısı ise 670’e yükseldi. Peki ölen 9 kişinin ortak özelliği ne?

Koronavirüsle ilgili son dakika haberleri birbirini izliyor. Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen kişi sayısı 275 bini aşarken, can kaybı da 11 bini geçti. Türkiye’de ise virüsten 9 kişinin hayatını kaybettiği açıklanırken vaka sayısı 670’e yükseldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüsten ölen 9 kişinin yaşlı ve direnci zayıf kişiler olduğunu belirterek, “Yaşlılarımızı koruyalım. Mücadelemizde bir an bile esneklik göstermeyelim” uyarısında bulundu.

“Ölenlerin tamamı yaşı ve direnci zayıf kişilerden oluşuyor”

Vaka sayısı ve ölü sayısıyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, virüsten hayatını kaybedenlerin tamamının yaşlı ve direnci zayıf kişilerden oluştuğunu açıkladı. Koca Twitter hesanından yaptığı duyuruda, “Son 24 saatte 3 bin 656 şüpheliye test yapıldı. 311’i pozitif çıktı. Hasta sayımız 670’e ulaştı. Yaşlı ve direnci zayıf 5 hastamızı kaybettik. Bugüne dek toplam 9 can kaybımız var. Tamamı yaşlılarımızdan. Yaşlılarımızı koruyalım. Mücadelemizde bir an bile esneklik göstermeyelim.” ifadelerine yer verdi.

4 ölüm varken yaş ortalaması 78.5 olarak açıklanmıştı

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de ilk ölümler gerçekleşmeye başladı. İlk vakanın 11 Mart’ta görüldüğü ülkemizde 9 günde 4 kişi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren 4 kişinin yaş ortalaması 78,5 olarak belirlendi.

Çin’deki araştırmalarda da yaşlılar riskli grupta yer almıştı

Çin’de Covid-19 adı verilen koronavirüsle ilgili olarak yürütülen ve 44 bin vakanın değerlendirildiği kapsamlı araştırmaya göre, hastalananların yüzde 80’i gribi hafif atlatıyor ama yaşlılar ve hastalar için risk çok daha büyük. Genel olarak hastalığa yakalananlar arasında ölüm oranı düşük kalırken, 80 yaş ve üzerindeki hastalarda ölüm riskinin çok yükseldiği görüldü. Araştırma ayrıca virüsü aldığı sırada başka bir hastalığı olan kişilerin de ölüm riskinin yükseldiğini tespit etti. Bu konuda en riskli grup kalp rahatsızlıkları olanlar. Onları diyabet hastaları, solunum yolları hastaları ve hipertansiyonu olanlar izliyor.

(Cnn Türk)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *