Avrupa Birliği üyelerinin tümü İtalya’ya sırtını döndü

Avrupa Birliği üyelerinin tümü İtalya’ya sırtını döndü

Avrupa’da 3 bine yakın ölüm ve 30 binden fazla vaka ile virüsün merkez üssü olan İtalya’ya Avrupa Birliği ülkeleri sırtını döndü. Sağlık sistemi çöküşün eşiğine gelen ülke Avrupa Birliği ülkelerinden umduğu desteği alamadı.

Sadece Çin’den yanıt geldi

İtalya’nın yardım talebine, Avrupa Birliği ülkeleri ihracat kısıtlamaları ile cevap verirken, yardım çağrılarına tek olumlu yanıt Çin’den geldi. Lig Partisi lideri Matteo Salvini “İtalya’nın tek ihtiyacı olan şey yardımdı ancak sadece yüzüne bir tokat yedi” ifadelerini kullandı.

Koronavirüsün merkez üssü konumuna gelen ve ölüm oranının Çin’i geçtiği İtalya, AB ülkelerinden destek alamadı. Avrupa Birliği üyeleri koronavirüsle mücadele eden komşuların yalnız bıraktı.

Yeni Şafak’ın haberine göre, vaka sayısının her geçen gün arttığı, yeterli ekipman ve personel kapasitesine sahip olmayan ülke dostlarından yardım istedi. Ancak yardım çağrısına tek yanıt Çin’den geldi. Çin’den İtalya’ya 31 tonluk tıbbi malzeme yardımı ve bir sağlık ekibi geldi.

italy corona hospital ile ilgili görsel sonucu

Almanya ve Fransa malzeme göndermedi, Avusturya sınırları kapattı

Avrupa kriz masasından yardım isteyen ve acil tıbbi malzeme talebinde bulunan İtalya’ya hiçbir Avrupa Birliği ülkesi yanıt vermedi. Almanya, kendi sınırları içerisinde oluşabilecek problemleri göz önünde bulundurarak tıbbi maske ve koruyucu ekipmanların ihracatını yasakladı. Berlin daha sonra ihracat yasaklarını gevşetse de Avusturya İtalya’dan gelenlere sınırları kapattı.

Almanya ve Fransa ihracat sınırlamasına giderken Çin’den 20 bin koruyucu giysi ve 50 bin test yola çıkmıştı.

İtalya’nın Avrupa Birliği Büyükelçisi Maurizio Massari, Amerikan Politico dergisi için kaleme aldığı makalede, ülkesinin Avrupa’nın yardımına duyduğu ihtiyacı vurgularken yaptıkları çağrılara yanıt alamamaktan şikayet ederek “Ne yazık ki tek bir Avrupa Birliği ülkesi bile Komisyon’un çağrısına yanıt vermedi. Yalnızca Çin iki taraflı karşılık verdi. Şüphesiz bu Avrupa dayanışması için iyi bir işaret değil” ifadelerini kullanmıştı.

italy corona hospital ile ilgili görsel sonucu

Avrupa’dan gelen tek yardım borsa çöküşüne neden olmak

Lig Partisi lideri Matteo Salvini “İtalya’nın tek ihtiyacı olan şey yardımdı ancak sadece yüzüne bir tokat yedi. Avrupa’dan gelen tek yardım borsa çöküşüne neden olmak” ifadelerini kullandı.

İtalya’nın salgın tehlikesine karşı Avrupa Birliği’nden yardım alamaması ülke iç siyasetinde mülteci krizini gündeme getirdi. İtalya 2017’de yaşadığı göç krizinde Avrupa Birliği’ni kendisini yalnız bırakmakla suçlamış, destek arayışına karşılık görmemişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *