Amerikan gazetelerine çalışan Amerikalıların izinlerine iptal

Amerikan gazetelerine çalışan Amerikalıların izinlerine iptal

Çin, Amerika’nın Çinli medya kuruluşlarına getirdiği yeni kısıtlamalara karşı, ülkede Amerika’lı 3 medya kuruluşu için çalışan Amerikan vatandaşlarının çalışma iznini iptal edeceğini açıkladı.

Amerikan yönetiminin, Yabancı Misyon Yasası kapsamına alındığı açıklanan Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı Şinhua, People Daily, China Daily, Çin Global Televizyon Ağı ve Çin Uluslararası Radyosuna yönelik yeni kısıtlamalarının ardından Çin hükümeti, ülkedeki 3 medya kuruluşunun Amerika’lı çalışanlarının çalışma iznini iptal etme kararı aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Çin, New York Times, Wall Street Journal ve Washington Post için çalışan ve çalışma izinleri 2020 sonundan önce dolan Amerikalı gazetecilerin basın kartlarını 10 gün içinde iade etmelerini istedi.

Çin hükümeti, bu gazetecilerin Çin ana karasında, Hong Kong Özel İdari Bölgesi veya Makau Özel İdari Bölgesi’nde gazeteci olarak çalışmaya devam etmelerine izin verilmeyeceğini bildirdi.

Amerika’daki Çinli medya kuruluşlarına getirilen kısıtlamalara karşılık atılan adımların, gerekli ve mütekabiliyet esasına dayanan önlemler olduğu kaydedildi.

Amerika, Çinli medya kuruluşlarına “yeni” kısıtlama getirmişti

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 2 Mart’ta yaptığı yazılı açıklamada, aralarında Şinhua haber ajansının da yer aldığı 5 Çinli medya kuruluşunun Amerika’daki muhabir sayısına sınırlama getirildiğini belirterek, “Amerika hükümeti, bugün Çin devletine ait medya kuruluşlarının Amerika’daki muhabir sayısına süresiz şekilde sınırlama getirmiştir.” ifadesini kullanmıştı.

Çin devletinin, Amerika ve diğer ülke vatandaşı gazetecilere karşı daha sert bir gözetim, taciz ve yıldırma taktiği uyguladığını ve bu durumun alınan karara gerekçe olarak gösterildiğini bildiren Pompeo, şunları kaydetmişti:

“Amerikan hükümeti, uzun zamandır Çinli gazeteciler de dahil yabancı gazetecilerin serbestçe ve misilleme tehdidi olmadan çalışmalarına müsaade ederken, Başkan Trump, Pekin tarafından yabancı gazetecilere uygulanan kısıtlamaların yanlış olduğunu vurgulamıştı.”

Pompeo, açıklamasında, söz konusu kuruluşlara uygulanan kısıtlamanın üretilen içerikle ilgili olmadığına, kuruluşların Amerika’da yaptıkları yayın konusunda herhangi bir engelleme yapılmayacağına işaret ederek, “Amacımız karşılık vermektir. Amerika-Çin ilişkisinin diğer alanlarında da yaptığımız gibi gecikmiş bir eşitlik alanı kurmaya çalışıyoruz. Bu eylemin, Pekin’i, Amerika’ya ve Çin’deki diğer yabancı basına daha adil ve mütekabil bir yaklaşım benimsemeye teşvik edeceğini umuyoruz.” ifadelerine yer vermişti.

WSJ muhabirlerine kısıtlamaya tepki

Çin hükümeti, 19 Şubat’ta, başkent Pekin’de bulunan 3 Wall Street Journal (WSJ) muhabirinin basın kartlarını iptal etmiş, Amerika Dışişleri Bakanı Pompeo karara sert tepki göstermişti.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, 19 Şubat’ta aralarında Şinhua haber ajansının da yer aldığı 5 medya kuruluşunu Çin hükümetinin parçası olarak kabul ederek, bu kuruluşlara “yabancı misyon koşullarının” uygulanacağını açıklamıştı.

Bu kapsamda, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı Şinhua, People Daily, China Daily, Çin Global Televizyon Ağı ve Çin Uluslararası Radyosu, ülkedeki yabancı diplomatik misyonlara uygulanan koşullar altında faaliyet yürütecek ve herhangi bir yerde ofis açmak için Amerikan hükümetinden onay almaları gerekecek.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *