Trump, Almanlara büyük para teklif etti iddiası

Trump, Almanlara büyük para teklif etti iddiası

Amerika’nın, Alman merkezli CureVac şirketinin Kovid-19 aşı çalışmalarını Amerika’ya çekmek için büyük miktarda para teklif ettiği öne sürüldü. Şirketin bir önceki CEO’su 2 Mart’ta Beyaz Saray’a davet edilmişti.

‘Aşının hakları Amerika’nın tekelinde kalmalı dedi’ iddiası

Alman Welt am Sonntag gazetesinin, Alman hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberde, Trump’ın, Alman Sağlık Bakanlığı bağlantılı Paul Ehrlich Enstitüsü ile virüs tedavisine yönelik aşı ve biyomedikal ilaç üretmek için çalışan CureVac’i Amerika’ya çekerek sadece ülkesine özel aşıya ikna etmek için girişimde bulunduğu iddia edildi.

Bunun için virüs aşısı üzerinde çalışan Alman bilim insanlarına çok büyük miktarda para teklif ettiği öne sürülen Trump’ın, CureVac’in geliştirmesi muhtemel aşının münhasır haklarının Amerika’nın tekelinde kalmasını istediği savunuldu.

Almanlar da şirketi kaptırmamak için teşvik hazırlıyor

Almanya ile Amerika arasında çekişme yaşandığı belirtilen haberde, Alman hükümetinin CureVac’in ülkeden ayrılmaması için mali teşvikler sunmaya çalıştığı öne sürüldü.

Haberde, Almanya Sağlık Bakanlığından bir yetkili, hükümetin, virüse karşı aşının Almanya ve Avrupa’da geliştirilmesini sağlamakla çok yakından ilgilendiğini savunarak, bu yüzden bakanlığın CureVac ile yoğun diyalog içinde bulunduğunu iddia etti.

Şirket iddiaları reddetti

CureVac şirketinden yapılan açıklamada ise “satın alınma iddiaları” reddedildi.

Açıklamada, şirketin birçok kuruluş ve küresel otoriteyle temasta bulunduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“CureVac, dünyadaki insanları korumak için mRNA tabanlı bir koronavirüs aşısının geliştirilmesine odaklanmaktadır. Spekülasyonlar hakkında yorum yapmaktan kaçınıyoruz ve şirketimizi veya teknolojimizi satın alma teklifleri hakkındaki iddiaları reddediyoruz.”

Şirketin, ABD’nin Boston kentinde laboratuvarı da bulunuyor.

2 Mart’ta Beyaz Saray’a çağrılan CEO 11 Mart’ta değiştirilmişti

CureVac, 11 Mart’ta üst yönetici (CEO) değişikliğine gitmişti.

Şirketten, 2 Mart’ta yapılan açıklamada, bir önceki üst yönetici Daniel Menichella’nın yeni tip koronavirüs aşısına ilişkin gelişmeleri ele almak için Beyaz Saray’a davet edildiği belirtilmişti.

Menichella’nın, Başkan Trump, Yardımcısı Mike Pence ve ilgili yetkililerle bir araya geldiği kaydedilmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *