Çin, virüsü Amerikan ordusunun getirdiğini öne sürdü

Çin, virüsü Amerikan ordusunun getirdiğini öne sürdü

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Licien, Amerikan ordusunu koronavirüsü Vuhan’a getirmekle itham etti.

‘Amerika bize bir açıklama borçludur’

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, Amerikan ordusunu yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının patlak verdiği Vuhan kentine getirmekle itham ederek, “Amerika, bize bir açıklama borçludur.” dedi.

Sözcü Cao, Twitter’daki hesabından, Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield’in görüntülerine yer verilen bir video paylaşarak, Redfield’in daha önce gripten ölen bazı Amerikan vatandaşlarında Kovid-19 saptandığı sözlerini aktardı.

Cao, CDC’nin bu açıklamayla yakalandığını ima ederek, ilk hastanın Amerika’da ne zaman ortaya çıktığını, salgının kaç kişiye bulaştığını ve hangi hastanelerin kullanıldığını sordu.

Sözcü Cao, “(Kovid-19) salgını Vuhan’a getiren Amerikan ordusu olabilir. Şeffaf olun. Verilerinizi halka açıklayın. Amerika bize bir açıklama borçlu” ifadesini kullandı.

Çin ve Amerika arasında “virüsün kaynağı” tartışmaları

Çin’de önde gelen epidemiyologlardan Cong Nanşan, virüsün ilk Çin’de ortaya çıkmasının, kaynağın Çin’de bulunduğu anlamına gelmediğini savunmuş, bu konuda soruşturma yapılarak kaynağın araştırılması gerektiğini söylemişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika yetkililerinin Kovid-19 hakkında “Çin virüsü” veya “Vuhan virüsü” söylemlerine tepki göstererek, kaynağın Çin olmayabileceğini savunmuştu.

Kovid-19, Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde aralık 2019’da ortaya çıkmış, kısa sürede ülkede ve yurt dışına yayılmıştı.

Dünya genelinde birçok ülkede hızla artan Kovid-19 kaynaklı ölüm ve vaka sayısı nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19’un “pandemi” olarak nitelendirilebileceğini değerlendirdiklerini açıklamıştı.

Ulusal Sağlık Komisyonundan gün içinde yapılan yazılı açıklamada, virüsten hayatını kaybedenlerin sayısının 3 bin 172’ye çıktığı, saptanan Kovid-19 vakasının 80 bini aştığı kaydedilmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment