Cuma namazının ardından cemaate hitap

Cuma namazının ardından cemaate hitap

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazını Büyük Çamlıca Camii’nde kıldıktan sonra, camideki cemaate hitaben bir konuşma yaptı.

Cuma namazının ardından camideki cemaate hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere şifa dileyerek başladı. Üç ayların başladığını belirten Cumhurbaşkanı, Recep ayında yapılan ibadetlerin, edilen duaların kabul olmasını, ramazan ayına da aynı dua ve niyazla ulaşmayı temenni etti.

‘Temennimiz odur ki, Müslümanın Müslüman ile savaşı bitmiş olur’

Cumhurbaşkanı, bu süreçte bir taraftan Barış Pınarı Harekâtı sürerken, bir taraftan İdlib’de, diğer taraftan Libya’da kahraman ordunun, askerlerin büyük mücadele verdiğini belirterek şunları söyledi: “Şehitler verdik. Dün en sonunda masaya oturduk ve dün gece yarısı itibarıyla ateşkes ilanında anlaştık. Temennimiz odur ki bu sürer. Böylece Müslüman’ın Müslüman ile böyle bir savaşı yapması da bitmiş olur. Hepsinden öte tabii bu süreç içerisinde duaların kabulüyle bir neticeye vardık. Ayın 15’inden itibaren de bu işin inşallah detayları bu arada konuşulacak.”

‘Çamlıca camii bu asrın en önemli mührü’

Çamlıca Camii’nin bu asrın en önemli mührü olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Levent’te Büyükdere Caddesi’nde, eskiden Merkez Bankası’na ait arazi üzerine yapılan caminin, iki, üç yıl içerisinde tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Levent’teki caminin açık-kapalı mekânlarında 20 bin kişinin ibadet edebileceğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buradaki Vakıf Başkanımız Ergin (Külünk) Bey orada da yine yönetimin başında. Orayı da süratle bitirip milletimizin, tüm Müslümanların hizmetine sunmuş olacağız. Bu vesileyle Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin diyorum. Rabbim birbirimize olan muhabbetimizi artırsın, daim eylesin diyorum. Bu vesileyle sizleri Allah’a emanet ediyorum” dedi.

‘Koronavirüs salgını var, muanaka, musafahayı erteleyelim’

Cumhurbaşkanı, vatandaşlardan bir isteğinin olacağını belirterek şunları söyledi: “O da şu; dünyada bir koronavirüs salgını var. Tabii ki şüphesiz ki bizde muanaka, musafaha çok çok önemli sünnettir. Diyanet İşleri Başkanımızla da bunları konuştuk. Bu ara muanaka, musafaha bunları erteleyelim. Bunu da özellikle ben sizlerden istirham etmiş olayım. Çünkü çok farklı bir salgın bu. Bir şeyi icra edelim derken bir başkasını kaybetmeyelim. Onun için de tokalaşmak vesaire bunları bu ara yapmayalım, erteleyelim. Önemli olan gönlümüzden geçendir. Kalbimizden geçendir. Onu yaptığımız sürece zaten musafahayı da yapmış oluruz, muanakayı da yapmış oluruz.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *