Avrupa Birliği: Türkiye ve Rusya ile ilişkileri düzeltelim

Avrupa Birliği: Türkiye ve Rusya ile ilişkileri düzeltelim

Avrupa Birliği Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Birliği’nin Türkiye ve Rusya ile ilişkilerinin sıkıntılı olduğunu, bu ilişkilerin düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı, Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığını yürüten Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de yapıldı.

‘Türkiye ve Rusya ile ilişkiler düzeltilmeli’

Toplantının ardından değerlendirmede bulunan Borrell, Zagreb’de yarın yapılacak Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı’nda Doğu Akdeniz’deki durumla ilgili ortak bir karar alınacağını, ayrıca Avrupa Birliği’nin Türkiye ve Rusya ile ilişkilerinin görüşüleceğini duyurdu.

Borrell, Avrupa Birliği’nin Türkiye ve Rusya ile ilişkilerinin sıkıntılı olduğuna dikkati çekerek, “Ancak bu ilişkileri düzeltmeliyiz. Sorunlar yığın haline gelmiş olsa da çözüme yeni bir noktadan hareket etmeliyiz.” dedi.

‘Rusya ile işbirliği birçok alanda geliştirilmeli’

Avrupa Birliği’nin Rusya ile iş birliğini birçok alanda geliştirmesi gerektiğini kaydeden Borrell, iklim değişikliğinin yanı sıra Rusya’nın Suriye ve Libya’da Avrupa Birliği’yi doğrudan etkileyen varlığının da büyük önem arz ettiğini vurguladı.

‘Türkler, sığınmacıları sınırların açık olduğuna inandırıyor!’

Türkiye ile aralarındaki durumun ise İdlib’deki krize bağlı olduğunu söyleyen Borrell, “Sığınmacı krizi de burada başladı. Türkler bu insanları (sığınmacıları) sınırların açık olduğuna inandırıyor ancak sınırlar açık değil. Kendi sınırlarımızı korumalıyız. İnsanlar sınırları zorla geçemezler.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Türkiye, Libya’daki krizde de önemli’

Borrell, Türkiye’nin Libya’daki krizde de önemli bir role sahip olduğunu belirterek, yarın alınacak ortak kararın Avrupa Birliği’nin tüm bu konulardaki net tavrını ortaya koyacağını sözlerine ekledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *