Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçtiler

Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçtiler

Avrupa’ya geçmek için Edirne’ye gelen binlerce düzensiz göçmenin sınır köylerinden şişme bot ve tahta kayıklarla Meriç Nehri’nden karşı kıyıya geçişi devam ediyor.

Nehri aşan düzensiz göçmenlerin yanlarına az eşya aldıkları görülürken taksilerle geldikleri sınır köylerinden farklı noktaları denemeleri devam ediyor.

Nehrin bir kısmını yürüyerek geçti

İranlı düzensiz göçmen bir aile, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iyi bir yaşam sürmek için Avrupa’ya geçmek istediklerini söyledi.

Yanına aldığı 2 çocuğuyla Avrupa’da yaşamak umuduyla Edirne’ye gelen, isminin açıklanmasını istemeyen bir düzensiz göçmen de nehirden geçmeyi denedi.

Sırtına aldığı çocuklarıyla nehrin bir kısmını botla, bir kısmını ise yürüyerek geçen baba ve çocukları, Yunanistan’a ayak bastı.

Yunan polisi ve askerleri, Meriç Nehri boyunca toplanan düzensiz göçmenleri zaman zaman havaya ateş ederek uyarırken gaz fişekleri ve ses bombalarıyla da müdahale ediyor.

Nehri yüzerek geçtiler

Bazı düzensiz göçmenler ise Meriç Nehri üzerinden Yunanistan tarafına yüzerek ve botlarla geçti.

Meriç Nehri’ni aşan düzensiz göçmenleri Yunan polisi ve askerleri kovalarken, havaya ateş ederek ve bağırarak durdurmaya çalıştı. Askerleri gören düzensiz göçmenler ise nehrin kenarlarındaki sazlıklara saklandı.

Türkçe, Arapça, İngilizce gibi çeşitli dillerde düzensiz göçmenlere yönelik anonsların yankılandığı sınır hattında bazı düzensiz göçmenler karşı kıyıya ip gerdi. Gerdikleri iplerle de Avrupa’ya gitmeye çalışan göçmenler gruplar halinde bekleyişini sürdürdü.

Kiraladıkları taksi ve minibüslerle sınır köylerine gelen düzensiz göçmenlerin yanlarına az eşya aldıkları görüldü.

Bazı gruplar ise geçmek için geceyi beklediklerini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından, Türkiye’den ayrılan göçmen sayılarına ilişkin, “Saat 09.55 itibarıyla Edirne üzerinden ülkemizden ayrılan göçmen sayısı 76 bin 358.” bilgisini paylaşmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *