İran’da bir Devrim Muhafızı komutanına daha suikast

İran’da bir Devrim Muhafızı komutanına daha suikast

İran’ın güneybatısında maskeli ve silahlı kişiler Kudüs Güçleri eski komutanı Kasım Süleymani’nin yardımcılarından birini pusuya düşürerek öldürdü.

Devrim Muhafızlarının iç güvenlik ve asayişten sorumlu kolu Basij’in Darkhoein kentindeki yöneticisi Abdulhüseyin Mojaddami evinin önünde saldırıya uğradı.

Euronews’un İran’ın IRNA haber ajansına dayanarak aktardığına göre, motosiklet üzerindeki iki saldırgan ellerindeki makineli tüfek ve av tüfeği ile Mujaddami’yi pusuya düşürdü. Diğer yerel basında yer alan haberlere göre maske takan saldırganlar dört el ateş etti.

Cinayetle ilgili soruşturma başlatılırken saldırının nedeniyle ilgili bir açıklama yapılmadı. Fakat bölgede Kasım ayında yapılan hükümet karşıtı gösterilerde Basij güçleri sert müdahalesi ile tepki çekmişti. Uluslararası Af Örgütü gösteriler sırasında ülke genelinde 300’den fazla kişinin öldüğünü açıklamıştı.

Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta Amerika Birleşik Devletleri’nin drone’lu saldırısıyla öldürülmesini ardından gelen bu saldırı Devrim Muhafızları’na inen ikinci darbe oldu. Mojaddami IRNA haber ajansı tarafından Süleymani’ye yakın bir isim olarak tanımlandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *