Rum asıllı Kortidis’ten ‘Milli Mücadele’ tiyatrosu

Rum asıllı Kortidis’ten ‘Milli Mücadele’ tiyatrosu

En büyük vatanseverliğin “ana dilini ve imlasını çok iyi bilmek” olduğunu savunan Kosta Kortidis, AA muhabirine, hazırladığı tiyatro oyunuyla ilgili açıklama bulundu, “Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, bitti.” dedi.

Cumhuriyet tarihiyle ilgili bir üçleme yapmak için yola çıkan Kortidis, serinin ilk adımını milli mücadele tarihinin başlangıcını ele aldığı Bandırma Vapuru oyunuyla attı.

Milli Mücadele tarihinin ve Türkçenin kendisi için büyük değer taşıdığını dile getiren Kortidis, şanla şerefle yazılan bu tarihi farklı bir bakış açısı ve resmi tarihin satır aralarında kalmış karakterleri öne çıkararak izleyiciye anlatmayı amaçladıklarını söyledi.

Fikriye Hanım vurgusu

Fikriye Hanım’ın hiç anlatılmamış hikayesine de dikkati çekmek istediğini bildiren Kortidis, “Fikriye Hanım bütün süreçte, Mustafa Kemal Paşa’nın hayatının tamamında var. Fikriye Hanım hayattan ayrılıncaya kadar hep var. O da Bandırma Vapuru gibi bir sembol aslında. Mustafa Kemal Paşa’nın hayatında çok değerli biri. Anlatımlardan onun lafı geçtiği zaman gözünün ışığının değiştiğini biliyoruz. Milli Mücadelemiz zaferle taçlanacağı ana kadar Fikriye Hanım yanında.” dedi.

Kortidis, Fikriye Hanım’ın oyunun ana karakteri ve bütün hikayeyi anlatan kişi olduğuna işaret ederek, “Bir valizle geliyor sanki Bandırma Vapuru’na ‘Hadi yola çık’ der gibi. En sonunda ‘İzmir’in dağlarında çiçekler açıyordu’ diyerek çantasını alıp gidiyor. Sanki görevini tamamlamış bir sembol.” dedi.

Fikriye Hanım’ın eğitimli ve 4 dil konuşan bir kadın olduğunu ifade eden Kortidis, “Cumhuriyet’e giden yolda biri var yanında. Biz bu kadını anlatalım istedik.” diye konuştu.

Kortidis, vapurdaki 3 günlük yolculuk boyunca Refet Bele’den Kazım Dirik’e, Cevat Abbas Bey’den Refik Saydam’a çok sıcak ve değerli hikayelerin yaşandığını belirterek, “Bu gemide ne konuşuldu, ben bunu düşündüm. Hepsi büyük kahramanlar ama insanlar. Oraya giderken ne konuşmuş olabilirler. İşte hayalle gerçek kurguyla ideal. Bu oyunun çok değerli bir noktası daha var. Seyirci içtenlikle, gururla, kahkahalarla gülebiliyor. Hiç kimsenin aziz hatırasına saygısızlık etmeden salonda inanılmaz bir gülümsemeyi yaratabiliyoruz.” dedi.

“Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, bitti, konu kapanmıştır”

Rum asıllı yazar Kortidis, hiçbir zaman bu ülkenin dışında bir aidiyete sahip olma hissi yaşamadığını vurgulayarak, “Ben bu ülkede doğdum, atalarım da dedelerim de bu ülkede doğdu, bu ülkede yaşıyorum, bu ülkede vergimi veriyorum, bu ülkede askerlik yaptım.” diye konuştu.

Hayatı boyunca fevkalade iyi Türkçe konuşmaya özen gösterdiğini vurgulayan Kortidis, en büyük vatanseverliğin dilini iyi bilmek olduğuna inandığını söyledi.

Bütün oyunlarını Türkçe yazdığını, oyunlarının sahnelendiği ülkelerde kendisini gururla Türk oyun yazarı Kosta Kortidis olarak tanıttığını anlatan Kortidis, “Bana soruyorlar ‘Sen şöyle olarak…’ Ben böyle olarak değil ben Türk olarak… Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, bitti, konu kapanmıştır.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *