CHP’de iç çatışma

CHP’de iç çatışma

CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve belediye meclisi üyelerine yönelik iddialarla gündeme gelen CHP eski milletvekili Sinan Aygün’ün partiden atılmasına yönelik disiplin süreci başlatıldı

Cumhuriyet gazetesinden Sertaç Eş’in edindiği bilgiye göre Aygün’ün, parti tüzel kişiliği, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlunu hedef alan açıklamalar yapması üzerine Ankara İl Yönetimi süreci başlattı. CHP il yönetimi, Aygün’ü “tedbirli” olarak partiden ihraç istemiyle İl Disiplin Kurulu’na sevketti.

Bu işlemin ardından Aygün, CHP’deki tüm seçme ve seçilme hakkını da kaybetmiş oldu. İl disiplin kurulunun önümüzdeki hafta toplanarak Aygün’ü partiden ihraç etmesi bekleniyor. Aygün’ün CHP Yüksek Disiplin Kurulu’na itiraz hakkı bulunuyor.

CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, gelişmeyi doğrulardı.

Mesele Aygün’ün inşaatları ile ilgili

Güvener, “Kendi inşaatları ile ilgili mahkeme kararlarına ilişkin bir konuyu mecrasından çıkararak partimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur YAVAŞ’ın tartışıldığı bir zemine vesile olan ayrıca, bir televizyon kanalındaki ifadeleri ile başta Sayın Genel Başkanımız ve Ankara Milletvekilimiz Bülent KUŞOĞLU olmak üzere partimizin kurumsal kimliğini rencide edici tavırları nedeniyle üyemiz Sinan AYGÜN hakkında ‘’Kesin Çıkarma’’ cezası istemiyle disiplin soruşturması açılmasına karar verilmiştir” dedi.

Güvener’in açıklaması:

“Bilindiği üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi, kamuoyunda İkiz Kuleler olarak bilinen inşaatla ilgili mahkeme kararını uygulayıp, inşaatı mühürlemiştir. İnşaatın mühürlenmesinin ardından, inşaat sahibi Sinan Aygün, gerekli hukuki mercilere başvurup, hukukun sonucunu beklemek yerine, kamuoyunu yanıltıcı bir algı operasyonuna başvurmuş ve bu maksatla parti karşıtlığıyla bilinen bir televizyon kanalına bağlanıp, başta Sayın Genel Başkanımız olmak üzere partimizin kurumsal kimliğini ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ı rencide edici tavırlar içine girdiği tespit edilmiştir.

İnşaatıyla ilgili mahkeme kararına ilişkin bir konuyu mecrasından çıkarıp, partimizin ve büyükşehir belediye başkanımız sayın Mansur Yavaş’ın tartışıldığı bir zemine dönüşmesine neden olan Sinan Aydın Aygün’ün, parti tüzüğümüzün 68. Maddesinin 1. Fıkrasının ‘d’ bendinde belirtilen, ‘Partinin temel ilkelerine aykırı siyasal çalışmalara ve eylemlere katkıda bulunmak’ kuralını ihlal ettiği anlaşılmıştır.

Aygün’ün bu tutumu nedeniyle Ankara İl Yönetim Kurulumuz, kendisini ‘kesin çıkarma’ istemiyle Disiplin Kuruluna sevki için hakkında Disiplin Soruşturması açılmasını oy birliğiyle karar vermiştir.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *