Endonezyalı İslami gruplardan Çin’e çağrı

Endonezyalı İslami gruplardan Çin’e çağrı

Endonezya’daki iki büyük İslami grup Çin hükümetini Uygur Müslüman azınlığının haklarının ihlaline son vermeye çağırdı

IQNA’nın Radio Free Asia (RFA)’dan aktardığına göre, iki grup Muhammediye ve Nehzet-ul Ulema 16 Aralık Pazartesi günü Çin hükümetini, Uygur azınlığına karşı ‘insan hakları’ ihlallerine son vermeye çağırdı.

Otuz milyon üyesi bulunan Muhammediye grubu bir bildiriyle “Çin hükümeti, özellikle Uygur halkına karşı olmak üzere, insan hakları ihlallerini durdurmalıdır. Çin hükümetini, Xinjiang’daki Uygur topluluğuna yönelik politikaları hakkında bilgi verme ve uluslararası topluma erişim konusunda daha açık olmaya çağırıyoruz.” vurgusunu yaptı.

Endonezya Nehzetül Ulema Muavini Robikin Emhas Şubat ayında Çin hükümetinin daveti üzerine Xinjiang’ı ziyaret eden bir grup Müslüman lider arasındaydı.

Emhas Çin ziyareti hakkında şunları söyledi: “Pekin’in Uygurlara karşı izlediği politikada sorunlar bulunmaktadır. Dindar insanlar dinlerini yalnızca özel olarak yerine getirebilmekte ve Dinlerini halka ilan edemezler. Xinjiang Müslümanları helal olmayan gıdalar tüketmektedir. Biz onlara helal gıda sağlanmasını ayrıca (Uygurların) dinlerini uygulamalarına izin verilmesini talep ediyoruz.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *