Pervez Müşerref’i idam cezasına götüren süreç

Pervez Müşerref’i idam cezasına götüren süreç

Darbe yaptıktan sonra 9 yıl ülkeyi yöneten Müşerref hakkında, yasalara aykırı kararlar alma ve vatana ihanet gibi suçlardan birçok dava açılmıştı

Eski Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref’in idam cezasına çarptırılması, dünya gündeminin ilk sıralarına yerleşti.

Darbeyle 1999’da iktidara gelen, 2001’de cumhurbaşkanı olan ve yasalara göre görev süresi 2007 yılında dolan Müşerref, görevinin uzatılmasını isteyince siyasi partiler, Anayasa Mahkemesine Müşerref’i görevden alması için 6 başvuru yaptı.

Siyasi partilerin talebi kabul etmemesi ve ülkede protestoların başlaması üzerine Müşerref, anayasayı askıya alarak olağanüstü hal ilan etti.

Anayasa Mahkemesi üyeleri ve Cumhuriyet Başsavcısını da görevden alan Müşerref’i destekleyen ordu güçleri, başkent İslamabad’a gelerek Anayasa Mahkemesine girdi. Mahkeme üyelerini ev hapsine alan ordu birlikleri, devlet televizyonu ve radyosunu da basarak, özel televizyonların yayınlarını durdurdu.

Ülkede 3 ay sonra düzenlenen genel seçimlerde Pakistan Halk Partisi (PPP) iktidara gelirken, ana muhalefetteki Pakistan Müslüman Ligi-Navaz’ın (PML-N) da desteklemesiyle Müşerref’e istifa teklif edildi ancak Müşerref yine kabul etmedi.

Pervez Müşerref'i idam cezasına götüren süreç

Bunun üzerine iki partinin Müşerref’i görevden alma tasarısı meclise sunuldu. Bu sırada Pekin Olimpiyatları’nın açılışı için Çin’de bulunan Müşerref, ülkeye dönüş kararını erteledi.

Müşerref, kararın meclise sunulmasından 1 hafta sonra 18 Ağustos 2008’de görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Ülkesinin çıkarlarını gözeterek istifa ettiğini ileri süren Müşerref, 3 ay sonra ise Londra’ya gitti.

Pakistan hükümeti Müşerref’in temyiz başvurusuna itiraz etmeyecek

Milletvekili adayı olmak için Pakistan’a döndü

Müşerref, 2013 seçimlerinde milletvekili adayı olmak için ülkesine dönse de hakkındaki davalar nedeniyle aday olamadı. Bu dönemde iktidarda bulunan PML-N, Anayasa Mahkemesine Müşerref hakkında vatana ihanet davası açılması için başvuruda bulundu.

Anayasa Mahkemesi tarafından kurulan özel mahkeme, Müşerref hakkındaki iddiaları soruşturmaya başladı. Soruşturmanın başlamasından 1 yıl sonra vatana ihanetten suçlu bulunan Müşerref temyize gitti.

Müşerref’in temyiz başvurusunu görüşen İslamabad Yüksek Mahkemesi, soruşturmanın yeniden yapılmasına karar verdi.

Özel Yetkili Mahkeme, 6 ay sonra Müşerref’in mal varlığına el konulmasına ve hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına karar verdi.

Yasağın kalkmasıyla Müşerref, tedavi görmek için Dubai’ye gitti ancak Dubai’ye geri dönme güvencesi verilirse duruşmalara katılacağını söyledi.

Müşerref’in ülkeden ayrılmasıyla durdurulan dava, Şubat 2018’de tekrar görülmeye başlandı. Özel mahkeme, Kasım 2019’da kararını açıklayacağını duyurunca Müşerref, savunma yapmadığı gerekçesiyle Lahor Yüksek Mahkemesine başvurdu.

Özel Mahkememe, bu başvuru karşısında hükümet ve Müşerref savunmasını tamamlamasa dahi kararın 17 Aralık’ta açıklanacağını duyurdu.

Bugün yapılan duruşmada Müşerref, anayasayı askıya aldığı için vatana ihanet suçundan idama mahkum edildi.

Hakkında birçok dava bulunuyor

Darbe yaptıktan sonra 9 yıl ülkeyi yöneten Müşerref hakkında, yasalara aykırı kararlar alma ve vatana ihanet gibi suçlardan birçok dava açıldı.

Müşerref 2007’de suikasta kurban giden eski Başbakan Benazir Butto’nun öldürüleceğine dair istihbarat almasına rağmen Butto’yu yeterince korumamak suçundan 2017 yılında yargılanmış, Ravalpindi Mahkemesi şüpheli Müşerref’i aranan kaçaklar listesine almıştı.

Anayasa Mahkemesi baskınında 60’ın üzerinde hakimin ev hapsine alınması da Müşerref hakkında dava açılmasına sebep olmuştu.

parvaz musharraf ile ilgili görsel sonucu

Pakistan ordusundan, Pervez Müşerref’in idama çarptırılmasına tepki

Pakistan ordusu, eski Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref’in “vatana ihanet”ten idam cezasına çarptırılmasına ilişkin kararın her kademede “acı ve ızdıraba sebep olduğunu” bildirdi.

Pakistan ordusundan yapılan yazılı açıklamada, eski Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref’in hem kendi bünyelerinde hem Cumhurbaşkanlığı görevinde 40 yılı aşkın süre hizmet ettiği kaydedildi.

Müşerref’in ülke savunması için bizzat savaştığı hatırlatılan açıklamada, “Özel mahkemenin General Pervez Müşerref ile ilgili kararı, Pakistan ordusunun her kademesinde acı ve ızdıraba sebep olmuştur. Kara Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay Başkanı ve Cumhurbaşkanı olarak ülkesine 40 yıl hizmet etmiş, ülke savunması için savaşmış birisi elbette hain olamaz.” ifadesi kullanıldı.

Yargılamada birçok noktanın görmezden gelindiği, kurulan özel mahkeme ile Müşerref’in kendini savunma hakkının ihlal edildiği kaydedildi.

Özel mahkemenin “kişiye özel kararlar alarak” davayı aceleye getirdiğine vurgu yapılan açıklamada, “Pakistan ordusu, adaletin, Pakistan İslam Cumhuriyeti Anayasası’na uygun olarak işlemesini bekliyor.” değerlendirmesine yer verildi.

Pakistan ordusundan, Pervez Müşerref'in idama çarptırılmasına tepki

Pakistan hükümeti Müşerref’in temyiz başvurusuna itiraz etmeyecek

Pakistan Cumhuriyet Başsavcısı Enver Mansur Han, idam cezasına çarptırılan eski Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref’in adil yargılanmadığı ve alınan kararın yasalara uygun olmadığı gerekçesiyle hükümetin temyiz başvurusuna karşı çıkmayacağını belirtti.

Han, düzenlediği basın toplantısında, Müşerref’in adil yargılanmadığını belirterek, “Müşerref’e anayasaya göre kendini savunma, kanıt ve şahit sunma hakkı tanınmadı. Savunmasını görüntülü yapma isteği de kabul edilmedi.” diye konuştu.

Vatana ihanet suçuyla itham edilenlerin adil yargılama ilkesi çerçevesinde hakim karşısına çıkması gerektiğini kaydeden Han, Müşerref’e 2007 yılındaki kararında destek verenlerin soruşturmaya dahil edilmemesinin tartışmalara sebep olduğunu söyledi.

İdam kararının Müşerref’in yokluğunda açıklanmasının da yasalara aykırı olduğunu belirten Han, “Başsavcı olarak kişileri değil yasaları savunacağım.” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *