Yeni cumhurbaşkanı seçildi, gösteriler devam etti

Yeni cumhurbaşkanı seçildi, gösteriler devam etti

Cezayir’de yeni cumhurbaşkanı seçilen Abdulmecid Tebbun ilk açıklamasında, halkın istediği değişim talebine bağlı olduğunu bildirmesine karşın, seçimi ve sonucunu protesto eden binlerce kişi “eski rejimin yeni yüzlerine hayır” sloganı attı

Twitter’dan açıkladı

Cezayir’in yeni Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Değişimde kararlıyız ve bu değişimi hayata geçirmeye de kâdiriz. Bütün Cezayir halkına şahsıma duydukları güvenden dolayı teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Tebbun ayrıca halka “yeni Cezayir’i birlikte inşa etme” çağrısında bulundu.

‘Önceliğim Anayasa değişikliği’

Tebbun, cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından düzenlediği ilk basın toplantısında, yeni döneme ilişkin mesajlar verdi.

Önceliğinin köklü bir Anayasa değişikliği olduğunu ifade eden Tebbun, seçim yasasının gözden geçirilmesi, meclis ve belediyeler için erken seçime gidilmesi gibi konuların da gündeminde olduğunu belirtti.

‘Göstericilerle diyaloğa hazırım’

Tebbun ayrıca doğrudan veya temsilcileri aracılığıyla göstericilerle diyaloğa hazır olduğunu dile getirdi.

Cezayir’de muhalefetin ve göstericilerin “yönetimde köklü değişiklikler yapılmadan sandığın kurulmaması” yönündeki taleplerine rağmen dün gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Abdulmecid Tebbun oyların yüzde 58’ini alarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu.

Binlerce kişi seçimi ve sonucunu protesto etti

Eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’yı istifaya götüren ve sonrasında “Buteflika rejimi temsilcilerinin yönetimden uzaklaştırılması” ve “mevcut yönetimle seçimlere gidilmemesi” talebiyle devam eden gösteriler 43’üncü haftasında da devam etti.

Başkent Cezayir’in yanı sıra ülkenin birçok kentinde binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen gösterilerde, muhalefetin ve sokağın “yönetimde köklü değişiklikler olmadan sandığın kurulmaması” yönündeki itirazlarına rağmen dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi ve bugün açıklanan sonuç protesto edildi.

Cezayir'de binlerce kişi cumhurbaşkanlığı seçimi ve sonucunu protesto etti

‘Eski rejimin yeni yüzlerine hayır’

Göstericiler, üzerinde “seçime hayır” yazan kırmızı kartların yanı sıra “boyun eğmeyeceğiz”, “eski rejimin yeni yüzlerine hayır”, “çetelerin seçilmesine hayır” ve “kimseyi seçmedik kimse de bizi temsil etmiyor” yazılı pankartlar taşıdı.

Protestocuların ayrıca cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışan adayların hiçbirinin “kendilerini temsil etmediğini” ifade eden döviz, pankart ve fotoğraflar açması dikkati çekti.

Cezayir’de eski Başbakan Abdulmecid Tebbun, dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turunda oyların yüzde 58’ini alarak ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçilmişti.

Cezayir’in çalkantılı geçen yılı

Cezayir, şubat ayında 20 yıldır ülkeyi yöneten Buteflika’nın kötü giden sağlığına rağmen cumhurbaşkanlığına 5. kez aday olmasıyla birlikte kitlesel protestolara sahne oldu. Buteflika’nın, “ordunun uyarılarıyla” nisan ayında istifa etmesine rağmen gösteriler durmadı.

Ülkede dün bir yandan seçim için sandıklar kurulurken bir yandan da binlerce kişi “seçim dayatmasına hayır” sloganıyla sokaklarda protestolarını sürdürdü.

Seçimdeki adayların tamamının Buteflika rejimi döneminde siyaset sahnesinde yer alması protestocular tarafından sıkça eleştirilmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *