Küresel spor firmasından ilk tesettür mayo piyasaya çıkıyor

Küresel spor firmasından ilk tesettür mayo piyasaya çıkıyor

Küresel spor giyim firmalarından Nike, suda giymeye uygun başörtüsünü de içeren ilk muhafazakar mayo koleksiyonunu piyasaya sürdü

Kadınların spor yaparken giymeleri için tasarlanan başörtünün büyük başarısının ardından marka, 1 Şubat 2020’de Victory Swim koleksiyonunu satışa sunacak.

Markaya göre vücutlarını tam olarak kaplamayan mevcut seçeneklerin spordan zevk almalarına engel teşkil ettiğini belirten yüzücüler, koleksiyona ilham oldu.

The Independent’ın ulaştığı bir açıklamada, “Halihazırdaki ürünler ya vücudu örtmekten ya da işlevsellikten yoksundu. Sporcuların bol dökümlü giysilerle bunalmalarına neden oluyordu. Kendi rekorlarını kırmaya çabalamak yerine ağır kıyafetlerle mücadele etmek zorunda kalıyorlardı.

Ya da başörtüsü ve örtülerinin yerinde durup durmayacağından endişeleniyorlardı” ifadeleri yer aldı.

Yeni koleksiyon ise yüzme tuniği, yüzme taytı ve başörtüden oluşan, vücudu tamamen kapatan mayodan oluşuyor. Çözgülü örme kumaştan yapılan bu parçaların hepsi hafif ve çabuk kuruma özelliğine sahip.

Koleksiyon ayrıca, baştan ayağa kadar 40+ derece ultraviyole güneş ışığından koruma sağlıyor ve mayoyla tuniğin içinde de gözenekli spor sütyen bulunuyor.

Nike’a göre tesettürde, su altında hareket halindeyken saçları yerinde tutan entegre ve fileli bir göz de yer alıyor.

Başörtüsüyle yarışmalara katılan ilk sporcu olan, idman programının parçası olarak da düzenli şekilde yüzen BAE’nin artistik buz patinajcısı Zahra Lari, ürünün test edilmesine yardımcı oldu.

Lari, “Omuzlara yük bindirmeyen giysi daha iyi yüzmeme yardımcı oldu. Şimdiye kadar gördüğüm mayolardan çok farklı ve bunu güvenle giyebileceğimi biliyorum” dedi.

Nike kreatif direktörü Martha Moore da, “Yaratıcı düşünerek ve özel tasarımlar yaparak, kendini spor yaparken görebilmesi için daha fazla kadına ilham vermekten heyecan duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Nike Victory Yüzme Koleksiyonu, şubattan itibaren internetten ve Nike’ın Londra’daki mağazalarından satın alınabilecek.

Fransa’daki Müslüman kadınlar, tesettür mayoyu yasaklayan halka açık yüzme havuzlarını, vücudu tamamen örten haşemalar giyerek protesto etmişti.

“Tesettür Mayo (Burkini) Operasyonu” adlı protestoyu haziranda, Grenoble’daki bir grup kadın başlatmıştı.

İstanbul/Şarku’l Avsat

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *