Handke’ye Nobel ödülüne kınama Savunma Bakanlığından geldi

Handke’ye Nobel ödülüne kınama Savunma Bakanlığından geldi

2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nün, Sırp katillerin destekçisi Peter Handke’ye verilmesini Milli Savunma Bakanlığı, Twitter mesajı ile kınadı

Milli Savunma Bakanlığının Twitter hesabından yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

2019 Nobel Edebiyat Ödülü‘nün Bosna soykırımının canisi, masum Boşnak kardeşlerimizin katili, Miloseviç’in en büyük destekçisi ve soykırımın inkarcısı Peter Handke‘ye verilmesini en sert şekilde kınıyoruz. Vicdan sahibi her insanı derinden yaralayacak, Nobel ödüllerini bir kez daha tartışmalı hale getirecek bu tarihi hatadan bir an önce dönülmesini bekliyoruz.”

İbrahim Kalın da kınadı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yayımladığı mesajında, Nobel Edebiyat ödülünün Peter Handke’ye verilmesi kararının geri çekilmesi çağrısı yaparak şöyle dedi:

“Bu akıl dışı ve utanç verici karardan geri dönülmelidir. NobelPrize vicdanı olmayan birine nasıl ödül verebilir? Yeni soykırımları özendirmek için mi?”

Peter Handke kimdir?

Peter Handke 6 Aralık 1942’de Avusturya’da doğdu. Babası, daha o doğmadan annesinden ayrıldı ve annesi daha sonra Peter Handke’ye adını veren Bruno Handke ile evlendi.

Peter Handke 1944 yılında ailesiyle birlikte Doğu Berlin’e göç etti, ama Berlin’in Ruslar tarafından abluka altına alınmasından hemen önce oradan ayrıldılar. On iki yaşına kadar, din ağırlıklı eğitim veren bir okulda okudu, sonra normal liseye geçti. Anne tarafından büyükbabası Slovak olduğu için küçük yaşlardan başlayarak bu kültüre ilgi gösterdi. 1961 yılında hukuk fakültesine girdi ve öğrencilik yıllarında yazmaya başladı.

İlk roman denemesi olan Die Hornissen’in Suhrkamp Yayınevi tarafından kabul edilmesiyle birlikte eğitimini yarıda bıraktı. Bu romanın yayımlandığı 1966 yılından sonra Peter Handke yazarlık dışında bir iş yapmadı. 1971 yılında annesi intihar etti. Kendisini çok etkileyen bu olayı, Wunschloses Unglück adlı romanına konu edindi.

1973-78 yılları arasında Paris’te, 1978-79’da Amerika’da yaşadı. 1979’da Salzburg’a döndü. Şiir, roman ve tiyatro oyunları bulunan yazarın bazı yapıtları Türkçeye de çevrilmiştir.

Lahey’deki uluslararası mahkemede savaş suçlarından ve soykırımdan yargılandığı sırada hayatını kaybeden eski Sırp lider Slobodan Milosevic’in büyük bir hayranı olarak tanınan Avusturyalı yazar Peter Handke, Kosova’daki savaş devam ederken yayınladığı bir makalesinde de “Sırpları destekliyorsanız, ayağa kalkın” ifadelerini kullanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *