Siyonizm karşıtlığını suç sayan yasaya Yahudi akademisyenlerden tepki

Siyonizm karşıtlığını suç sayan yasaya Yahudi akademisyenlerden tepki

Fransa’da, Siyonizm karşıtlığının “Yahudi düşmanlığı” gibi suç sayılması teklifi 127 Yahudi akademisyenin karşı çıkma çağrısına rağmen parlamentoda kabul edildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un iktidardaki partisi İlerleyen Cumhuriyet (LREM) tarafından yapılan teklifin kabul edilmesiyle, Uluslararası Holokost Anma İttifak’nın (IHRA) antisemitizm tanımlamasını onaylandı.

Fransız parlamentosunun alt kanadında salı günü oylanarak kabul edilen metin, Yahudi karşıtlığının tanımını Siyonizm karşıtlığını da kapsayacak şekilde genişletti.

Euronews’un haberine göre, metnin oylanması öncesi akademisyen bir grup Le Monde gazetesinde yayımlanan bildiride Ulusal Meclis’i teklife karşı çıkmaya çağırmıştı.

Bildirinin imzacılarından akademisyen Jean-Christophe Attias, konuya ilişkin “Bu, kartları bulanıklaştırmaya yardımcı olur” açıklaması yaptı. Attias, 127 akademisyenin teklifin Yahudi karşıtlığı ve siyonizm arasındaki farkı ortadan kaldırmasından endişe duyduğunu söyledi.

Attias böyle bir kararın İsrail Devleti ile ilgili eleştirel ifadeleri susturma ve suç unsuru haline getirme amacı taşıdığı hissiyatına sahip olduklarını belirtti.

Teklife yönelik “Yahudi cemaatinin belli bir bölümünün ve özellikle İsrail hükümetinin beklentilerini karşılama arzusunu çok iyi hissediyoruz” şeklinde konuşan Attias, sözlerine, “Benjamin Netanyahu yıllardır bu konuda çok açıktı: İsrail Devletini eleştirmek, Yahudiliğe yönelik bir saldırıdır” şeklinde devam etti.

Fransa’nın yasal düzeyde Yahudi karşıtı görüş ve eylemleri kınamak için gereken her şeyi elinde bulundurduğunu söyleyen Attias, bunun ötesine geçmenin ırkçılığa karşı mücadelenin çıkarlarından başka çıkarlara hizmet edeceğini ifade etti.

Öte yandan parlamentoda Yahudi karşıtlığı tanımını genişleten teklifin oylandığı sırada Strasbourg yakınlarındaki bir Yahudi mezarlığı saldırıya uğramıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *