AP’den İstanbul Sözleşmesi baskısı

AP’den İstanbul Sözleşmesi baskısı

Avrupa Parlamentosu, AB ülkelerine kadına şiddetin önlenmesine yönelik İstanbul Sözleşmesi’ni “vakit kaybetmeden” onaylama çağrısında bulundu

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Strasbourg’da perşembe günü düzenlenen oturumunda İstanbul Sözleşmesi’nin onaylanması çağrısı ile ilgili karar tasarısı 91’e karşı 500 “evet” oyuyla kabul edildi.

DW Türkçe’nin haberine göre, söz konusu sözleşmeyi imzalayan ülkeler kadınlar ve kız çocuklarına yönelik her türlü şiddet ile her türlü aile içi şiddeti suç olarak kabul etmeyi ve buna uygun şekilde cezalandırmayı taahhüt ediyor. Sözleşmenin karşıtları ise geleneksel aile kavramı bağlamında “cinsiyet teorisini” desteklediği eleştirisini getiriyor.

Sözleşmeye saldırılar kınandı

Karar metninde “Parlamento olarak İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik sözleşmeyi kasıtlı olarak çarpıtan ve içeriği hakkında gerçek dışı tasvirlere dayanan her türlü saldırı ve kampanyayı kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.

İlk Türkiye onaylamıştı

11 Mayıs 2011’de imzaya açılan İstanbul Sözleşmesi, 10 ülkenin belgeyi onaylamasının ardından, 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girmişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi İstanbul Sözleşmesi’ni 14 Mart 2012’de kabul etmiş, böylece Türkiye sözleşmeyi onaylayan ilk ülke olmuştu.

Sözleşme Almanya’da ise Ekim 2017’de Federal Meclis ve Federal Eyalet Temsilcileri Meclisi tarafından onaylanmış ve Şubat 2018’de yürürlüğe girmişti.

İmzalamayan ülkeler

Bulgaristan, Çekya, Macaristan, Litvanya, Letonya, Slovakya ve İngiltere, “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”ni ya da bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi’ni henüz imzalamadı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *