Yeni bir ABD-İsrail planı ortaya çıktı!

Yeni bir ABD-İsrail planı ortaya çıktı!

Iraklı siyasetçi İzzet Şabender, ABD ve İsrail’in, BAE finansörlüğünde, Irak’ın El Anbar ilini konfederasyon şeklinde ayırmayı ve Filistinli mültecileri buraya yerleştirmeyi planladığını açıkladı

Emperyalist ABD ve Siyonist İsrail’in, Yüzyılın Dayatması planı çerçevesinde her geçen gün yeni bir sinsi planı ortaya çıkıyor.

Milli Gazete’nin aktardığına göre, Iraklı bağımsız siyasetçi İzzet Şabender, ‘Yüzyılın Anlaşması’ kapsamında Irak’ın El Anbar vilayetinde 4 aşiretin silahlandırılıp, ilin konfedarasyon şeklinde Irak’tan ayrılmasının planlandığını ifade etti. Şabender, konfederasyon şeklinde Irak’tan ayrılacak olan El Anbar’a Filistinli mültecilerin yerleştirilmesinin planlandığı ve planın ekonomik finansörünün Birleşik Arap Emirlikleri olduğunu ifade etti.

El-Meyadin’e konuşan kaynaklar, Şabender’in açıklamalarını doğrulayarak, BAE’nin Irak’taki bazı göstericilere mali destekte bulunduğunu bildirdi.

Iraklı bazı liderler İsraillilerle buluştu

Geçtiğimiz Mayıs ayında Irak medyasına konuşan İzzet Şabender, İsrail rejiminin Irak’ın Sünni yerleşim bölgelerine nüfuz etme ve ülkeyi bölme planını dile getirmiş ve Iraklı bazı liderlerin de bir süre önce Avrupa’da İsraillilerle bir araya geldiğini söylemişti.

İzzet Şabender, şunları söylemişti: “Bir süre önce Iraklı bazı liderler, Irak’ın Suriye ve Lübnan’la karadan irtibatını kesme planını uygulamaya başlamak için Avrupa’da üst düzey Siyonist yetkililerle görüştü.

Bu plan doğrultusunda ABD de yakında on bin kişilik bir güç yetiştirecek ve onları donatacak, ayrıca şehirlerini de yabancı yatırımlarla yeniden inşa edecektir.

Sünni bölgelerde konfedere bir devlet planı

İsrail’in planına göre, Irak’ın batısındaki Sünni bölgelerindeki halkın bir konfederasyon devleti kurulmasını istemeleri için çalışılacaktır. Yani bu, Irak’tan tamamen ayrılma ve buna bağlı olarak Irak’ın karadan Lübnan ve Suriye ile ayrılması demektir.”

Amerika’nın İran konusunda Irak’a baskı yaptığına da değinen Şabender, “Trump Irak’a, İran meselesinden uzak durma ya da orta yolu bulma izni vermiyor aksine çok yakında Irak’ı tehdit edecek ve kuşatacak; ama Irak, ne İran’a karşı bir eylemde bulunabilecek ne de İran lehine Amerika karşısında durabilecek şartlara sahip. Her iki şekilde de çok zor durumla karşı karşıya kalacaktır” dedi.

Irak hükümeti eski sözcüsü İzzet Şabender, “ABD hükümeti, İran’ın, Irak, Yemen, Lübnan ve Suriye’de müttefikleri olduğunu bilmelidir ve bu kişiler kendilerini İran’a feda etmeye, Amerikalıları öldürmeye ve onları tabutla Washington’a göndermeye hazırdır” demişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *