“Emmy ödülleri eziklik geçit töreni”

“Emmy ödülleri eziklik geçit töreni”

Emmy ödülünün ilk kez bir Türk oyuncuya verilmesi Türkiye’de büyük sansasyona neden olurken, konuya ilişkin ilginç bir değerlendirme ortaya çıktı

İletişim uzmanı Ali Saydam, bugün Yeni Şafak’taki köşesinde olayı ele alırken, başlık olarak “Emmy ödülleri eziklik geçit töreni” ifadesini kullandı. Yazısında, mevzuyla ilgili sosyal medyada dolaşan bir mesaja yer veren Saydam, mesajın çok da haksız olmadığını belirterek o mesajı şöyle aktardı:

Arkadaşlardan biri, bizim İstanbul Erkek Liseli İş İnsanları ve Yöneticileri Platformu’nun WhatsApp grubuna Emre Dolcel adlı bir kişinin sosyal medyada dolaşan mesajını göndermiş…

Emre bey diyor ki:

“Kimsenin tadını kaçırmak istemem ama… Belki ben biraz kıl biriyim… EMMY Ödülleri ile ilgili bir haber okurken bu sene 71.’sinin düzenlendiği yazıyordu. Sabah Haluk Bilginer’in EMMY ödülü kazanmış olduğu haberine çok mutlu oldum.

Haberin içeriğini okuyunca, bunun 47. EMMY ödülü olduğu dikkatimi çekti. Allah Allah dedim… Hemen EMMY’nin sitesine girdim. Onlarca kategorisi var. Kazananların tam listesi de.

Haluk Bilginer yok. Biraz daha bakındım. Haluk Bilginer’in kazandığı ödülün International Emmy Awards olduğunu gördüm. Onun sitesine girdim.

Amerikan dizi oscarlar’ı olarak kabul ettiğimiz EMMY ile bir alakası yok. Bu, International Academy diye bir kuruluş. Ortakları var. Bunlardan biri de Ay Yapım. Şahsiyet dizisinin yapımcısı…

Şimdi; Sadece bize sunulanı doğru kabul edip, zerre araştırmadan her şeye atlamamız oldum olası beni rahatsız etti, etmeye de devam ediyor.

Haluk Bilginer’i asla küçümsemiyorum. Ne haddim ne zekâm yetmez onu küçümsemeye. Bana sorarsanız gelmiş geçmiş en iyi sanatçılardan biridir. Tek kişilik tiyatro oyununu nefesim kesilmiş vaziyette büyülenerek izleyenlerdenim.

Ancak dizinin yapımcısının ortağı olduğu bir organizasyonun verdiği ödül benim için ayılıp bayılacak bir olay değil, çok üzgünüm.

Parasını verip ödül gecesi düzenliyor, ödülü kendi yapımına veriyorsan, bu bir pazarlamadır. Başarı değil.”

Emre bey çok da haksız değil…

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *