‘Kushner, Yüzyılın Anlaşması için meczup işadamı Neumann’dan yardım aldı’

‘Kushner, Yüzyılın Anlaşması için meczup işadamı Neumann’dan yardım aldı’

Bir gün ‘Dünya Başkanı’ olmayı hayal eden Neumann, dünyayı üç kişinin kurtaracağına inanıyor: Suudi Veliahtı Selman, Kushner ve bizzat kendisi

Trump’ın damadı ve başdanışmanı Kushner’in ‘Yüzyılın Anlaşması’ lakabıyla pazarladığı Ortadoğu barış girişimi için skandallarla malul İsrailli-ABD’li işadamı Adam Neumann’la birlikte çalıştığı belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’in ‘Yüzyılın Anlaşması’ lakabıyla pazarlamaya çalıştığı Ortadoğu barış anlaşması girişiminin mimarları arasında ‘WeWork’ şirketinin kurucusu Adam Neumann’ın da olduğu iddiası gündemden düşmüyor.

‘Büyüklük kompleksi içinde bir egomanyak’

Teknoloji sektörünün yenilerine ortak işyeri ve diğerlerine hizmet sağlayan ‘WeWork’ü on milyarlarca dolar değerinde bir şirket haline getirdikten sonra skandallarla gözden düşerek istifa etmek zorunda kalan eski CEO Adam Neumann’ın peygambervari misyonlara soyunup egomanyak patlamalar yaşamasının sonucunda Ortadoğu diplomasisine el attığı iddiası, yeniden gündeme geldi.

Bu kez Vanity Fair’deki Gabriel Sherman imzalı ‘We Work’ün Düşüşünün İçinden’ isimli makaleye göre, yaz aylarında WeWork’ün bazı yöneticileri, İsrail doğumlu Neumann’ın Kushner’in Ortadoğu barış anlaşması girişimi üzerinde çalıştığını fark ederek şoke oldu.

‘Kushner’in izlettiği videoyu çektirdi’

İki kaynağa göre, Neumann, WeWork’ün Gelişim Müdürü Roni Bahar’ı, Kushner için Batı Şeria ve Gazze’nin ekonomik dönüşümden geçmiş haline dair göz boyayacak video çekecek bir reklam firmasıyla anlaşması için görevlendirdi.

Ve Kushner, bu videonun bir versiyonunu yazın ABD’nin Bahreyn’de düzenlediği barış konferansında gösterdi.

Cinsel taciz suçlaması

Diğer yandan WeWork hissedarları tarafından şirketten yüz milyonlarca dolar götürmekle suçlanan Neumann, evli ve 5 çocuk babası profiliyle şirket içinde cinsel taciz ve diğer suistimal suçlamalarına da karıştı, skandallara konu olan şekilde marihuana kullandı.

Ölümsüzlük peşinde

The Wall Street Journal gazetesine göre Neumann’ın sonsuza dek yaşamak, dünyanın ilk trilyoneri olmak, WeWork’ü Mars’a çıkarmak, İsrail Başbakanı olmak ve ‘Dünya Başkanı’ olmak gibi emelleri var.

Vanity Fair, ‘Yüzyılın Anlaşması’nın Yahudi Kushner ve Neumann’la birlikte üçüncü sacayağını oluşturan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’la (MbS) ilgili iddiaları da aktardı.

MbS ile birlikte çalıştığını ve Suudi kadınlarını kodlama dersleri almalarını sağlamak suretiyle kurtardığından söz eden Neumann, bir anektoda göre dünyayı üç kişinin kurtaracağına inanıyor: Suudi Veliaht Prensi Selman, Jared Kushner ve bizzat kendisi.

Selman’ın akıl hocalığına oynamak

18 Ekim 2018’de Suudi ajanların Washington Post köşe yazarı Cemal Kaşıkçı’yı işkenceyle öldürüp kemik testeresiyle bedenini parçaladığı ve bunun emrini büyük ihtimalle MbS’nin verdiği ortaya çıktığında bile, Neumann, eski ABD Başkanı George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danılmanı Stephen Hadley’e Selman’ın doğru akıl hocasına sahip olduğunda her sorunun çözülebileceğinden söz etmiş.

Hadley şaşkın şekilde bu akıl hocasının kim olabileceğini sorduğunda Neumann bir an duraklayıp “Ben” demiş.

Liderlerle dünya meselelerini konuşur olunca

Vanity Fair’e konuşan WeWork’ün eski bir yöneticisi, patronlarının diplomatik büyüklük hezeyanından mustarip olduğunu anlattı:

“Adam dünya liderlerinin karşısına çıkarken kendisinin seçilmiş biri olduğunu düşünmeye başladı. Bu yönelimin peşinde giderken kendini Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile Suriyeli sığınmacı krizini, Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ile şehir planlamacılığı tartışırken buldu.

(Sputnik)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *