Ruslar İdlib’i, ABD ve Koalisyon Deyrizor’u bombaladı

Ruslar İdlib’i, ABD ve Koalisyon Deyrizor’u bombaladı

Rusya savaş uçakları İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde yerleşim yerlerini bombaladı 2 kişi öldü, ABD liderliğinde Koalisyon güçleri de Deyrizor’a bomba yağdırdı

Beyaz Baretliler bilgi verdi

Askeri muhaliflerin uçak gözlemevine göre, Rusya savaş uçakları dün sabah saatlerinde Kefrenbil ilçesi, Kansafra beldesi, Kefer Secne ve Şeyh Bahır köylerine havadan saldırı düzenedi.

Suriye Sivil Savunması (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgilere göre, akşam saatlerinde Rusya’nın, İdlib’in güney kırsalındaki Kefrenbil ilçesine düzenlediği hava saldırısında 2 sivil hayatını kaybetti.

Olay yerine intikal eden sivil savunma ekipleri, arama-kurtarma faaliyetlerini sürdürüyor.

Geçen ay 75 sivil ölmüştü

Sivil Savunmaya göre, Esed rejimi, İran destekli yabancı terörist gruplar ve Rusya’nın, İdlib’de geçen ay sivil yerleşimlere yaptığı saldırılarda 13’ü çocuk 75 sivil hayatını kaybetti.

Türkiye ile Rusya arasında, 17 Eylül 2018’de imzalanan mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde, rejim ve Rusya’nın saldırılarında 1300’den fazla sivil öldü.

Saldırıların yoğun olduğu bölgelerden nispeten sakin yerlere ve özellikle Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı ise son 1 yılda 1 milyonu aştı.

ABD liderliğindeki DEAŞ karşıtı koalisyon Deyrizor’u bombaladı

Birleşik Görev Gücü’nden yapılan açıklamada, koalisyonun, Suriye’nin Deyrizor ilindeki operasyonlarına 22 Kasım’da devam ettiği belirtildi.

Operasyonda çok sayıda DEAŞ üyesi teröristin öldürüldüğü ve yaralandığı, koalisyona eşlik eden yüzlerce komandonun DEAŞ kamplarını temizlediği ve birçok teröristi yakaladığı ileri sürüldü.

Açıklamada, koalisyonun yardımıyla yerel güvenlik güçlerinin terörle mücadele operasyonlarını sürdürdüğü belirtilerek şunlar söylendi:

“Suriye’nin kuzeyinde son dönemde artan gerginlik ve koalisyon güçlerinin Suriye’nin güneyine yeniden konumlandırılması, DEAŞ ile mücadele operasyonlarında kısa bir duraklamaya yol açsa da bu operasyon DEAŞ’a karşı mücadelede sürekli ortaklığın bir parçasıdır.”

Artan DEAŞ tehdidine karşı, günler süren ortak plan ve hazırlıklar sonucunda yapılan operasyon kapsamında önemli miktarda küçük silah, ev yapımı patlayıcı ve mühimmatın ele geçirildiği bildirildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *