Harvard konferansa çağırdı, öğrenciler salonu boşalttı

Harvard konferansa çağırdı, öğrenciler salonu boşalttı

Harvard Üniversitesinin kapılarını açtığı İsrail’in New York Başkonsolosu İsrailli yerleşimciler üzerine konuşurken, öğrenciler tarafından protesto edilerek salon terkedildi

Protesto sosyal medyada devam etti

İsrail’in New York Başkonsolosu Dani Dayan, Boston Harvard Üniversitesinde İsrailli yerleşimciler üzerine verdiği konferansta protesto edildi.

Üniversite öğrencilerinin sosyal medyadaki paylaşımlarına göre, Dayan’ın Harvard Hukuk Fakültesindeki “İsrailli yerleşimcilerinin yasal stratejisi” başlıklı konferansı sırasında öğrenciler salonu terk etti.

Harvard’ta master öğrencisi Hamzah Raza’nın Twitter’daki video paylaşımında, öğrencilerin, “Yerleşimciler savaş suçudur” pankartlarıyla konferans salonunu sessizce boşalttığı görüldü.

Raza, “100’den fazla öğrenci, İsrail’in aşırı yerleşimci taraftarı New York Başkonsolosu Dani Dayan’ın konuşmasında salonu terk etti. Dayan, neredeyse boş salona konuştu.” ifadelerini kullandı.

‘Harvard Üniversitesinin yaptığı haysiyetsizlik’

Harvard Okulu Filistin Dayanışma Komitesinin Facebook sayfasında da eylemi organize eden ancak ismi açıklanmayan bir öğrencinin şu değerlendirmesine yer verildi:

“Harvard Hukuk Fakültesinin bir tür istimlak yoluyla sahip olma sömürge projesinin ‘yasal’ şekilde çerçevelenip, propagandasının yapılmasına izin vermesinden dolayı hayal kırıklığına uğradım. Bu sadece iş birliği değil, aynı zamanda haysiyetsizliktir. Ne Harvard’ta ne de başka bir yerde, İsrail baskılarına karşı iş birliği halinde oturma niyetinde değiliz.”

Başkonsolos da Twitter’dan yanıt verdi

İsrail Başkonsolosu Dayan ise Twitter’dan İbranice yaptığı paylaşımda, kendisini protesto eden öğrenciler hakkında, “Okullarının disiplin kurulundan korkan bir grup kaybeden” ifadesini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *