Yahudi yerleşimciler Filistinlilerin zeytin ağaçlarını kesti

Yahudi yerleşimciler Filistinlilerin zeytin ağaçlarını kesti

Yahudi yerleşimciler dün sabah erken saatlerde Batı Yaka’nın kuzeyinde yer alan Nablus kentinin güneyindeki Es-Saviye köyü arazilerinde ekili yaklaşık 60 zeytin ağacını kesti

Batı Yaka’nın kuzeyindeki Yahudi yerleşimi faaliyetlerini takipten sorumlu Gassan Dağlas, Rahhalim Yahudi Yerleşkesi sakinlerinden bir grup Yahudi yerleşimcinin Es-Saviye köyünün batısındaki Harayik Rayyan bölgesinde 60 civarında zeytin ağacını kestiğini bildirdi.

Dağlas, Yahudi yerleşimcilerce kesilen zeytin ağaçlarının Abdullah Ebu Ras, Fevvaz Ebu Katban ve Ziyad Ed-Diyk isimli Filistinlilere ait olduğunu ifade etti.

İşgal güçleri himayesinde Batı Yaka’da terör estirmeyi sürdüren Yahudi yerleşimciler, her fırsatta Filistinlilere, evlerine ve işyerlerine saldırıyor, araçlarını ve ekili tarım arazilerini tahrip ediyor.

Yahudi yerleşimcilerin saldırılarına göz yuman işgal güçleri, baskınlar sırasında yerleşimciler ile Filistinliler arasında çatışma çıkması halinde duruma müdahale ederek Yahudi yerleşimcileri koruyor ve olay yerinden güvenli bir şekilde uzaklaşmalarını sağlıyor.

Filistin’de zeytin hasadı mevsiminin başlamasıyla birlikte Yahudi yerleşimcilerin zeytinliklere saldırılarını yoğunlaştırdığı, ağaçları kestiği ve zeytinleri çaldığı belirtildi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *