Uber CEO’su Kaşıkçı cinayetine ‘ciddi hata’ demişti

Uber CEO’su Kaşıkçı cinayetine ‘ciddi hata’ demişti

Kaşıkçı cinayeti hakkında konuşan ve ‘ciddi hata’ diyen Uber CEO’su sözlerinden pişman oldu!

Amerikan HBO kanalında yayımlanan “Axios on HBO” programına katılan en büyük 5. hissedarı Suudi Arabistan olan Amerikan Uber şirketinin CEO’su Dara Khosrowshahi‘nin, Kaşıkçı yorumları tartışmaya neden oldu.

Khosrowshahi, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili, “Bu ciddi bir hataydı. Biz de hatalar yaptık. Mesela şoförsüz araçlar konusunda hata yaptık, sonra bunu durdurduk. İnsanlar hata yapar ancak bu, onların asla affedilmeyeceği anlamına gelmez.” ifadesini kullandı.

HBO’daki yayından kısa süre sonra Axios haber sitesine bir açıklama gönderen Khosrowshahi, önceki sözlerinden pişmanlık duyduğunu vurgulayarak, “O anda inanmadığım bir şeyler söyledim. Cemal Kaşıkçı’ya gelince elbette onun öldürülmesi kınanmıştır ve affedilecek bir şey değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

En büyük yatırımcılarından biri Suudi Arabistan yönetimi olan Kaliforniya merkezli Uber şirketi, Kaşıkçı cinayetinin ardından bu ülke ile olan ilişkileri sebebiyle zaman zaman eleştiri toplamıştı.

Mayıs ayında halka arz edilen Uber’in en büyük 5. hissedarı olan Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, o günkü koşullarda toplam değeri 3 milyar 400 milyon dolar olan hisselerin, yüzde 4,3’ünü satın almıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *