Atatürk büyükelçiliklerde de anıldı

Atatürk büyükelçiliklerde de anıldı

Türkiye’nin Malezya, Çin, Pakistan, Kazakistan, Endonezya, Azerbaycan ve Rusya büyükelçiliklerinde anma töreni düzenlendi.

Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Safa Kavakcı’nın ev sahipliğinde, büyükelçilikte düzenlenen törene, elçilik çalışanları ile Malezya’daki Türk misyon temsilcileri ve bazı Türk vatandaşları katıldı.

Selamlama konuşmasını yapan Büyükelçi Kavakcı, Atatürk’ü saygıyla yad ettiğini kaydetti.

Atatürk’ün vefat ettiği saat 09.05’te saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemine dair konuşma yapan Askeri Ataşe Albay Özer Çalışkan, Atatürk’ün yakın Türk tarihindeki önemini vurgulayarak, bağımsızlık mücadelesinin, dünya milletlerine örnek olduğunu belirtti.

Programın sonunda, Atatürk’ün hayatının önemli dönüm noktalarını anlatan 5 dakikalık bir video gösterimi sunuldu.

Pekin

Türkiye’nin Pekin Büyükelçiliğinde, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla tören düzenledi. Çin’deki Türk vatandaşlarının katılımıyla düzenlenen törende, Atatürk’ün hayatından kesitlerin sunulduğu kısa film izlendi.

Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, burada yaptığı konuşmada, “Atatürk’ü anmanın en doğru yolunun, O’nun eylemlerini ve işaret ettiklerini doğru anlayarak, değerleri zihnimizde köklendirmek olduğu kanaatindeyim.” ifadelerini kullandı.

Atatürk’ün, Türk milletinin tüm zorlukların üstesinden geleceğine, varlığını ve bağımsızlığını sonsuza dek mahfuz tutacağına yönelik inancının bir an olsun sarsılmadığını belirten Önen, şunları söyledi: “Bu kanaati, bu vatanın evlatlarının savaş meydanında ve cephe gerisindeki cesaretini gördükçe daha da kuvvetlenmiştir. İçinde bulunulan koşulların acımasız çetinliğine ve art arda yapılan savaşların yıprattığı halkımızın sefaletine rağmen bu sarsılmaz inançla zafere odaklanıp, ‘ya istiklal ya ölüm’ diyerek yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, vatanımızı müstemleke olarak görmeye can atan devletlerin iştahına karşı durmuş ve dünya tarihine altın harflerle kazınan bir kurtuluş destanının yazılmasına öncülük etmişlerdir.”

Önen, Atatürk’ün fikirlerinin ve eserlerinin Türk milletince sonsuza kadar yaşatılacağını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve tüm şehitlere rahmet diledi.

Kazakistan

Türkiye’nin Nur Sultan Büyükelçiliğince elçilik binasında düzenlenen törene, Kazakistan’daki Türk kurumları temsilcileri, Türk diplomatlar ve Kazakistan’da yaşayan Türk vatandaşları katıldı. Törende, Atatürk hakkında kısa film gösterildi, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Türkçe kursu kursiyerlerince şiirler okundu, Atatürk’ün fotoğraflarından oluşan sergi açıldı.

Türkiye’nin Nur Sultan Büyükelçiliği İkinci Katibi Buğra Sır, yaptığı konuşmada, Atatürk’ün ömrünü halkın özgürlüğünü sağlayacak kapsamlı reformlara adadığına işaret ederek, “Bugün çok iyi biliyoruz ki, ülkemizde kadın hakları başta olmak üzere vatandaşlarımızın sahip olduğu pek çok siyasi ve sosyal hak, Atatürk’ün vizyoner liderliği olmadan bu kadar erken tarihlerde ve sancısız bir şekilde elde edilemezdi.” ifadelerini kullandı.

Pakistan

Türkiye’nin İslamabad Büyükelçiliğinde yapılan anma törenine, Büyükelçi İhsan Mustafa Yurdakul, eşi Zlatomira Yurdakul ile elçilik çalışanları ve Türk vatandaşları katıldı.

Büyükelçi Yurdakul, yaptığı konuşmada Atatürk’ün yaşadığı döneme dikkati çekerek, “Atatürk, Türk tarihini ezelden ebede giden bir akış kabul edersek, nehrin kurumaya yakın olduğu bir dönemde, Allah’ın bir lütfu olarak ortaya çıktı.” ifadelerini kullandı. Yurdakul, Atatürk’e olan saygı ve sevginin hiçbir zaman değişmeyeceğini vurguladı.

Maboçoğlu, Pakistan’ın milli şairi Muhammed İkbal’in Atatürk’le ilgili söylediği, “Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, O’nun bakışıyla cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik.” sözlerini de anımsattı.

Endonezya

Cakarta Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Burak Ali Karacan’ın ev sahipliğinde, büyükelçilikte düzenlenen anma törenine, İkinci Katip Batuhan Baçkır ve Askeri Ateşe Albay Burak İnan’ın yanı sıra elçilik çalışanları ve ülkede yerleşik bazı Türk vatandaşları katıldı.

Baçkır, yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’in kurucusu Atatürk’ün taşıdığı anlamın hiçbir zaman azalmayacağını vurguladı.

Atatürk’ün düşünce ve ilkelerinin herkesin yolunu aydınlatmaya devam ettiğinin altını çizen Baçkır, “Bu inanç ve anlayışla, ‘en büyük eserim’ dediği ve gelecek nesillere, yani bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni, O’nun koyduğu hedefler doğrultusunda yüceltmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Askeri Ataşe İsmail Hakkı Köseali, KKTC Bakü Temsilcisi Ufuk Turganer, büyükelçilik çalışanları, Türk kurumlarının temsilcileri katıldı.

Saat 09.05’teki saygı duruşunun ardından, büyükelçilikteki Türk Bayrağı yarıya indirildi ve Büyükelçi Özoral, anıta çelenk bıraktı. Daha sonra Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği’nde devam eden törende konuşan Özoral, Atatürk’ün yaşadığı dönemde emperyalizme büyük darbe vurduğunu söyledi.

Özoral: ‘Bizlerdeki Atatürk sevgisini azaltmaya çalışıyorlar’

Emperyalizmin askeri güçle dünyaya hakim olma politikasında 20. yüzyılın başına kadar büyük başarılar elde ettiğini ve bu politikanın 1. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar sürdüğünü belirten Özoral, şu ifadeleri kullandı: “Ancak ondan sonra bir dönüm noktasına gelindi. Bu dönüm noktasının mimarı da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Emperyalistler, Kurtuluş Savaşı’nda ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında Atatürk’ten öyle bir şamar yediler ki; bu şamarı hala unutabilmiş değiller.  Hala her gün bizden bunun hesabını sormaya çalışıyorlar. Bunun için bizlerdeki Atatürk sevgisini azaltmaya çalışıyorlar. Atatürk, ölümünden sonra en fazla saldırıya uğrayan manevi şahsiyet. Bunun en temel sebebi emperyalistlerin yediği o tokat.”

Özoral, “Atatürk sevgisi, bizleri bir araya getiren, Cumhuriyet’i ayakta tutan en temel değerlerden biridir. Emin olun ki Atatürk sevgisini kaybettiğimiz gün, milletimizin var olma umudu da kaybolacaktır. İşte emperyalistlerin uğraştıkları şey de bu.” diye konuştu.

Özoral, bu sevgiyi genç kuşaklara anlattıkça Atatürk’ün mirasını yaşatmaya devam edeceklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “15 Temmuzlarda sokaklara dökülerek, milli ve yerli savunma sanayimizi ve ekonomimizi geliştirerek Atatürk’ün bizlere gösterdiği hedeflere doğru yürüyeceğiz fakat her yeni nesil, bu bayrak yarışını daha ileriye taşımak zorunda. Bayrağı ve Atatürk sevgisini daha ileriye taşıyacağız ki bize bugüne kadar umut besleyen mazlum milletler umutlarını sonsuza kadar sürdürsün.”

Atatürk’ün hayatından kesitlerin yer aldığı film gösteriminin de yapıldığı törende, Atatürk hakkında kompozisyon ve şiirler okundu.

Rusya

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliğinde düzenlenen törene, Büyükelçi Mehmet Samsar ile elçilik çalışanları ve Türk vatandaşları katıldı.

Samsar, burada yaptığı konuşmada, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini halkın egemenliğine ve demokrasiye dayandırdığını belirterek, “Bugün, Atatürk gibi lidere sahip olmaktan gurur duyuyoruz ve bizlere bıraktığı eseri daha da ileriye götürmek için birlik ve beraberlik içerisinde çalışmamız gerektiğinin bilincini taşıyoruz.” ifadelerini kullandı. Samsar, Türk milletinin, Atatürk’ün düşüncelerinden güç alarak ilerlemeye devam edeceğini savundu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *