“NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti!”

“NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti!”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) “beyin ölümünün” gerçekleştiğini söyledi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) “beyin ölümünün” gerçekleştiğini ve Avrupa ülkelerinin NATO’yu savunmak için artık Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) güvenemeyeceğini söyledi.

İngiliz The Economist dergisine konuşan Macron, “Şu an deneyimlediğimiz şey, NATO’nun beyin ölümüdür” ifadelerini kullandı.

Macron, NATO’nun kurucu anlaşmasında koşulan şartlardan “ortak savunma” maddesine hâlâ inanıp inanmadığı sorusunaysa “Bilmiyorum” yanıtı verdi.

Macron, “NATO yalnızca son başvurulacak garantör, bu şekilde çalışırsa işler. ABD taahhütleri ışığında NATO’nun ne olduğu gerçeğini yeniden değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın birliklerini Suriye’nin kuzeyinden çıkarmaya yönelik kararını “ani ve müttefiklerine danışılmadan alınan bir karar” olarak değerlendiren Macron, bunun ABD’nin müttefiklerine sırtını döndüğünün işareti olduğunu söyledi.

ABD’nin bu kararı, NATO’nun önde gelen Avrupalı güçleri Almanya, İngiltere ve Fransa tarafından şaşkınlıkla karşılanmış, diğer bir NATO üyesi Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyon yapmasının önünü açmıştı.

(Euronews)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *