Kasım sayısı çıktı

Kasım sayısı çıktı

Türkiye’nin en uzun soluklu dergilerinden İktibas, 491’inci sayısı ile okurlarına ulaştı.

Gündemi yakından takip eden, yazı ve yorumları ile Müslümanlara bir ışık tutmaya çalışan İktibas bu sayısında Barış Pınarı Harekatını etraflıca inceliyor. Türkiye’nin Ekim ayında bütün gündemini oluşturan harekat, derginin yorum sayfalarında geniş bir şekilde değerlendirilirken, gelinen aşamanın pek çok soruyu da beraberinde getirdiği vurgulandı. Harekat esnasında dini şiarların sloganik düzeyde kullanıldığı hatırlatıldı, ancak toplumun topyekün felahı için, bu şiarların hayatın tamamına egemen kılınmasının gereğine dikkat çekildi.

Derginin klasikleşmiş bölümlerinden biri olan Kavram sayfalarının konusu ise “Suç” terimi. Suç nedir, kategorileri nelerdir sorularının yanıtlandığı incelemede, İslam hukukunda nasıl bir sınıflandırma uygulandığı anlatıldı. İnanan bir insanın Allah katında suç sayılan fiillerden uzak durması gerektiğinin altı çizildi ve İslam ümmeti olarak en büyük suçumuzun ne olduğu ifade edildi.

Siyasi analist Dr. Abdurrahim Şen ile yapılan röportajda 2011 yılında halk hareketleri ile başlayan Suriye’deki tüm süreç masaya yatırıldı. Şen’e göre tüm engellere rağmen “her halükarda dip dalga devam ediyor, edecek…”

Dergide ayrıca Atasoy Müftüoğlu, Hüseyin Alan, Şükrü Hüseyinoğlu, Yakup Döğer, Ahmet Ferhat Öksüz, İlyas Yorulmaz imzalı yazıların yanında, derginin bir diğer klasikleşmiş bölümü olarak basından seçme alıntılara yer veriliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *