Adalet Bakanı Gül: ‘Yargının ideolojisi olmaz’

Adalet Bakanı Gül: ‘Yargının ideolojisi olmaz’

Demokrasiyi güçlendirmek için yeni bir İnsan Hakları Eylem Planı hazırladıklarını söyleyen Abdulhamit Gül, yargının ideolojisi olmayacağını savundu.

Ankara Yeni Adliye Binası Yapım Protokol İmza Töreni’nde konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni bir İnsan Hakları Eylem Planı hazırladıklarını anlattı. Gül, “Bu eylem planını da en geniş anlamıyla barolarla, sivil toplum kuruluşları ile yetkin bilim insanları ile akademisyenlerle ve tüm paydaşlarla birlikte hazırlamaya başladık.” dedi.

Planla ilgili tüm paydaşların görüşlerini dikkate aldıklarını söyleyen Gül, “Yargı reformunun dokuz temel amacından biri hak ve özgürlüklerin etkin korunması ve geliştirilmesidir. Bu çerçevede yeni bir insan hakları eylem planını hazırlıyoruz. Bu eylem planını da en geniş anlamıyla barolarla, sivil toplum kuruluşları ile yetkin bilim insanları ile akademisyenlerle ve tüm paydaşlarla birlikte hazırlamaya başladık. Bu çalışmalar bittiğinde yakın zamanda da yine hükümetimizin yol haritası olarak yargı reformunda hedef olarak söylenen İnsan Hakları Eylem Planı’nı da yine tüm kamuoyuna açıklamış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında; AİHM, AYM, Yüksek Yargı, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının Türkiye ilgili kararları, raporları ve tavsiyeleri ile başka ülkelerdeki uygulamalar tek tek inceleniyor. Yine İnsan Hakları Eylem Planının hazırlık sürecinde birçok kurumun görüş ve önerileri de alınacak. Bu kapsamda sivil toplum örgütleri, akademisyenler, iş ve çalışma dünyası ile birçok toplantı yapıldı. Önümüzdeki günlerde geniş katılımlı çalıştaylar düzenlenecek. Elde edilen veriler ışığında Türkiye’nin 2023 vizyonuyla uyumlu bir İnsan Hakları Eylem Planı hazırlanacak.

Bilindiği gibi Adalet Bakanlığınca “güven veren ve erişilebilir adalet” hedefiyle hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanmıştı. Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında belirlenen amaç ve hedefler doğrultusunda düzenlemeler içeren Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun TBMM’de kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da onaylamasıyla yürürlüğe girdi.

Ankara’ya yeni Adliye binası

Yeni adliye binasını Yenimahalle ilçesinde bulunan eski MİT arazisinin 250 dönümlük kısmına yapmayı planladıklarını söyleyen Bakan Gül, yeni adliye binasının Ankaralıların kolay ulaşabileceği bir yerde olduğunu vurguladı. Kullanılan mevcut adliye binasının 90 bin metrekare kapalı alana sahip olduğunu kaydeden Gül, şu bilgileri verdi:

“Ankara’da yargısal hizmetler bazıları kiralık olmak üzere altı farklı yerde sunulmaktadır. Toplam kapalı alanı ise 150 bin metrekaredir. Yeni projemizde ise adliye binasının toplam kullanım alanının 500 bin metrekare olmasını planlıyoruz. Yeni mimari anlayışla vatandaşın adalet hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak için adımlar atıyoruz. Projemizde hukuk mahkemeleri, ceza mahkemeleri, cumhuriyet başsavcılığı ve icra dairelerini aynı kampüs içerisinde ancak ayrı bloklarda projelendirdik. Böylece hakim ve savcılarımız, adliye personelimiz avukatlarımız ve vatandaşımız için erişim kolaylığı ve zaman tasarrufu sağlamış olacağız.”

Türkiye genelinde 225 adliye inşa edildi

Bakan Gül, 2002 öncesi Türkiye genelinde 375 bin metrekare kapalı alanlı adliye bulunmaktayken bugün itibarıyla Türkiye genelinde adliyelerin 5 milyon metrekare kapalı kullanım alanına ulaştığını anlattı.

Türkiye genelinde 225 adliye inşa edildiğini aktaran Gül, 126 adliye hizmet binası hükümet konağı içindeyken buralardan çıkarılarak, müstakil ve modern adliyelere kavuşturulduğunu bildirdi.

Abdulhamit Gül, 2002 sonrası adliyelerimize aktarılan toplam güncel yatırım bedelinin 14 milyar 101 milyon 289 bin lira olduğunu ifade etti.

Cumhuriyetin 100’üncü yılına hazırlık

Bakan Gül konuşmasında, Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin adım adım hayata geçirildiğini söyleyerek, “Cumhurbaşkanımızın milletimize açıkladığı bu strateji belgesi de adım adım hayata geçiyor. Güven veren ve erişilebilir adalet sistemi vizyonu da Cumhuriyetimizin 100. yılında daha güçlü adalet sistemine inşallah katkı sağlayacaktır.” dedi. Türkiye’nin tüm terör örgütleriyle mücadelesini özgürlük ve güvenlik dengesinde birini diğerine tercih etmeden yürüttüğünün altını çizen Bakan Gül, yargı teşkilatının terör örgütleriyle mücadelede en önemli güvence olduğunu söyledi.

Yargının tek ideolojisi vardır!

Hukuk devletinin en önemli belirtisinin bağımsız ve tarafsız yargı olduğunu savunan Bakan Gül konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yargıya adaletin rengini veren, yargı mensubunun kararlarında sadece ama sadece hukuka ve vicdanına dayanmasıdır. Yargı mensubu; her kararını millet adına karar verir. Her kararında millet adına bağımsızlığı ve tarafsızlığı gözetir. Yargı herkesin, milletin yargısıdır. Yargının ideolojisi olmaz. Yargının tek ideolojisi vardır o da adalettir. Hukukun üstünlüğü kavramının ete kemiğe bürünmesi bağımsız ve tarafsız, iyi işleyen güçlü bir yargı teşkilatı ile var olur.”

e-Adalet sistemi

Bilişim çağında yaşandığını belirten Bakan Gül, vatandaşların adalete erişimin kolaylaştırılmasına yönelik Adalet Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaları aktararak, “E-Vatandaş uygulamasını 9 Ekim’de hayata geçirdik. Böylece tüm vatandaşlarımız tüm adli hizmetlerini Türkiye’nin her yerinde hızlıca ulaşabileceklerdir. Yine önümüzde çalışmalarına başlattığımız bir düzenlemede, bir çalışma alanında avukatların bürolarında duruşmalara katılabilmesidir. Yapacağımız çalışma ile sistem elektronik sistemlerdeki altyapıyı tamamladıktan sonra, duruşma ile mahkeme salonu ile duruşma salonuna ile entegre edecek bir sistemle, hakim tanımlı avukatı duruşmaya bizzat gelmeksizin, duruşmaya icra edebileceği sisteme geçeceğiz. Bu konuda da avukat arkadaşlarımız, yargı mensuplarımız da çalışmaya başladık, yakın zamanda da Türkiye bu anlamda çok önemli bir yeniliğe imza atmış olacak.” ifadelerini kullandı.

‘ABD’nin Ermeni tasarısı hükümsüzdür’

Konuşmasında ABD Temsilciler Meclisi’nden çıkan karara tepki gösteren Bakan Gül, “Tarih boyunca bize zaferler getiren şey, milletimizin ahlaki üstünlüğündedir. Hükümsüz kararlarla, iftira ve yalanlarla bu üstünlüğü bozmak kimsenin elinde, etkisinde değildir. Manidar bir zamanlamayla ABD Temsilciler Meclisi’nden dün çıkan karar da beyhude bir girişimdir, yok hükmündedir.” dedi. ‘Soykırım lafı eden müstevliler önce kendi tarihleriyle yüzleşsinler.’ diyen Bakan Gül, tarihimizde utanç ve leke olmadığını; tarihimizin hak, hakikat ve adalet üzerine yükseldiğini kaydetti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *