Erbaş’tan, Dini Liderler Zirvesinde uyarılar

Erbaş’tan, Dini Liderler Zirvesinde uyarılar

Afrika’da ne kadar su kuyusu açtıklarını belirten Diyanet İşleri Başkanı, FETÖ konusunda uyardı, emperyalistlere de aldanılmaması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla İstanbul’da başlayan ‘Afrika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi’nin Dolmabahçe sarayında gerçekleştirilen açılış oturumuna, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş söz aldı. Erbaş, zirveye katılan davetlilere teşekkür ederek, “Uzun yıllar İslam medeniyetine başkentlik yapmış, tarih ve kültür şehri İstanbul’umuza hoş geldiniz, safalar getirdiniz” dedi.

“Afrika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi”nin üçüncüsünü düzenlemenin sevincini yaşadıklarını ifade eden Başkan Erbaş, dört gün sürecek zirve boyunca oldukça önemli konuları müzakere edeceklerini ve kıta ülkeleriyle yürütülen ortak çalışmaları genişletmenin, işbirliklerini daha da güçlendirmenin yollarını arayacaklarını söyledi.

Zirve’nin ana teması

Zirvenin ana konusu olarak; “Çıkarsız Yardımlaşma, İyilikte Dayanışma” başlığını belirlediklerini belirten Başkan Erbaş, “Allah’a gönülden iman eden müminler için, iyilik ve yardımlaşma, hayatın ana gayesidir. İnsan için hüsrandan kurtulmanın, dünya ve ahiret huzuruna kavuşmanın yolu, Âlemlerin Rabbine “inanmak”, “iyi işler yapmak”, “hakkı savunmak” ve “sabrı kuşanmaktır” diye konuştu.

Erbaş, amaçlarının Kur’an-ı Kerim’in, “İyilik ve takvada yardımlaşın, günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayın” fermanının gereğini hakkıyla yerine getirmek olduğunu savunarak şöyle devam etti: “Türkiye Diyanet Vakfımızın hedefini ve idealini gösteren cümle ile ifade edersek; ‘Yeryüzüne iyilik egemen oluncaya kadar’ gayret etmektir. Bizler dünyaya; yeryüzünü imar etmeyi, insanlığa karşılıksız hizmeti, iman ve kulluğun gereği kabul eden Müslümanların iyilik getireceğine inanıyoruz. Yaşanan onca acıdan sonra bugün, emperyalistlerden insanlığa, mazlumlara, muhtaçlara iyilik beklemenin vahim bir aldanış olduğu artık açıkça ortaya çıkmıştır. Bizim mefkûremiz, dünyanın zayıf ve güçsüz bölgelerine giderken, sömürgecilerin yaptığı gibi, kervanları boş götürüp dolu getirmek değil, dolu götürüp boş getirmektir.”

‘Aynı safta buluşturuyoruz’

Diyanet İşleri Başkanlığının, Türkiye’de sunduğu hizmetlerin yanı sıra dünyadaki bütün Müslümanlarla bir araya gelmenin, yardımlaşma, dayanışma ve işbirliği yapmanın gayreti içerisinde olduklarını söyleyen Erbaş, “Bu bağlamda yurt içinde ve yurt dışında inşa ettiğimiz binlerce cami ve Kur’an kursu ile yürekleri aynı safta, kalpleri aynı hakikatte buluşturmaya gayret etmekteyiz. Bu sene Ramazan ayı içerisinde 99 ülkede kardeşlerimizle iftar sofralarında buluştuk. Kurban Bayramı münasebetiyle de 149 ülkeye Türkiye’nin milletimizin sevgisini, muhabbetini ulaştırmaya çalıştık” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, yürüttükleri yurt dışı eğitim çalışmalarına da değinerek, “14 ülkede 23 eğitim kurumunda geleceği imar etmeye hazırlanan nesiller yetiştirmekteyiz. 111 ülkeden gelen öğrencilere Türkiye’de eğitim hizmeti vererek bu gençlerin hayallerine ortak olmaktayız” ifadelerini kullandı.

‘Afrika’da 250 su kuyusu açtık’

Başkan Erbaş, Afrika’da 29 ülkede, 250 su kuyusu açtıklarını belirterek, “Hakikati yeryüzünün her yerine ulaştırma idealiyle yayınladığımız, 40’ı aşkın dilde 400’ü aşkın eseri ve 30 dilde Kur’an-ı Kerim’i dünyanın her yerine ulaştırmaya çalışıyoruz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının önceki yıllarda düzenlediği uluslararası toplantıları hatırlatan Başkan Erbaş, “İnanıyorum ki, bu toplantımız da özellikle din eğitimi, din hizmetleri ve dini yayınlar alanında gönül ve akıl birliğiyle ufkumuzu geliştireceğimiz, işbirliğine yönelik stratejiler belirleyeceğimiz ve bunları eyleme geçirme iradesini ortaya koyacağımız önemli bir buluşma olacaktır”

‘FETÖ, İslam’ın bütün değerlerini istismar eden, itikadi, ameli ve ahlâkî bir sapma hareketidir’

Başkan Erbaş, dini istismar eden terör örgütlerinin İslam dünyası için nasıl bir tehlike barındırdığına dikkat çekerek şöyle dedi: “Bu noktada, oldukça önemsediğimiz bir hususa da burada temas etmek istiyorum. Ülkemiz, 15 Temmuz 2016 tarihinde, dini görünümlü bir terör örgütü olan FETÖ tarafından hain bir darbe girişimine maruz kalmıştır. Milletimizin istiklaline ve istikbaline kurşun sıkan FETÖ, din kisvesi altında yayılan dış güdümlü bir terör örgütüdür. Dinî kavram ve söylemlerle gençlerimizi kandırarak kirli emellerine alet etmeye çalışan karanlık bir şebekedir. İslam’ın bütün değerlerini istismar eden, itikadi, ameli ve ahlâkî bir sapma hareketidir. Dünyadaki bütün Müslümanların geleceği için büyük bir fitne, tefrika ve tehlikedir. Bu bağlamda Başkanlığımız, hem FETÖ hem de Müslümanların içine hançer gibi saplanmış tekfir ve tedhiş hareketi DEAŞ’la ilgili onların iç yüzünü anlatan eserler ve raporlar hazırlayarak farklı dillerde yayınlamıştır. Bu eserler dünyanın her yerindeki büyükelçilik ve ülkemizi temsil eden kurumlarımıza gönderilmiştir. Arzu eden ülkelere ve kardeşlerimize de bu sapkın örgütleri anlatan eserleri göndermeye devam ediyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti

Başkan Erbaş sözlerinin sonunda destekleri için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • şenay doğan
    20 Ekim 2019, 07:45

    iyilikte yarışmanın başı bende gördüğün iyiliği veya bende gördüğün güzel ahlakı ben rabbimin kitabımın peygamberimin güzel ahlakına baka baka edindim ben bugün bu iyiliği size onların nefsinden getirdim diyebilmektir bende gördüğün iyiliğin kaynağı atamdır şeyhimdir liderimdir vatanımdır bayrağımdır muhabbeti ins şeytanlığıdır allaha emanet olun ya habiballah

    REPLY