Fransa’da ‘başörtü’ tartışması

Fransa’da ‘başörtü’ tartışması

Fransa’da aşrı sağcı Ulusal Birlik (RN) partisi üyeleri, bölgesel bir konsey toplantısına izleyici olarak katılan kadının, başörtüsünü çıkartmasını istediler. Kadının başörtüsüyle kamu binalarına girmesinin engellenemeyeceği açıklaması üzerine RN parti üyeleri toplantıyı terk etti.

‘Başörtüsünü kendi evlerinde taksınlar’

Geçtiğimiz cuma günü, Dijon kentindeki bir ilkokul sınıfı, “demokratik bir meclisin işleyişini görmek” için Bourgogne-Franche-Comté Bölgesel Konseyi’nin genel kurul toplantısına katıldı. Kimliği açıklanmayan bir kadın, okulun izniyle gezi esnasında öğretmenlere yardımcı olmak için sınıfa eşlik etti. Ancak kadının başörtüsü, genel kurulun toplantısında tartışma konusu oldu.

Euronews’ün aktardığına göre, aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin bölge başkanı Julien Odoul kadının hedef göstererek, “Ülkemizin laik gelenekleri adına, toplantıya katılan bu kişinin “İslami başörtüsünü” çıkarmasını talep ediyoruz. Şu an kamuyana açık bir binadayız, demokrasiyi temsil eden bir kurumdayız. Başörtüsünü sokakta veya kendi evlerinde diledikleri gibi takabilirler ama burada buna izin vermeyiz” diye konuştu.

Bölge başkanı kadını haklı buldu

Odoul’un sözleri kendi parti üyeleri tarafından alkışlanırken, diğer siyasiler ise bunun yasaya aykırı olmadığını ifade etti. Bölgesel Konseyi başkanı Marie-Guite Dufay’ın Odoul’un talebini reddetmesi üzerine RN üyeleri de toplantıyı terk etti.

Ancak kadının 11 yaşındaki çocuğu bu olay üzerine göz yaşlarına hakim olamadı. Twitter’de olayla ilgili paylaşılan görsellerde aşırı sağcı partinin tutumu eleştirildi.

Laiklik bu değil!

Fransa Laiklik Gözlemevi Genel Raportörü Nicolas Cadene, sosyal medyada yaptığı açıklamada kadına destek çıktı, “Yasayı yeniden okuyun. Terör saldırısı mağdurların ölümlerinden faydalanıp, insanları dışlamak için laiklik ilkelerini kullanmayı bırakın. Bir izleyici olarak bu kadın tarafsızlığa tabi değildi. Bölgesel konseyin işleyişini keşfetmeye gelen bu annenin, çocuğunun önünde küçük düşürülmesi ve tehdit edilmemesi doğru değil” ifadelerini kullandı.

Yasa ne diyor ?

Fransa’da bir kadının kamusal alanlarda başörtü takmasını engelleyen herhangi bir yasa bulunmuyor.

11 Ekim 2010 tarihli yasa ile kamusal alanlarda insanların yüzünü kapatan burka tarzı giysiler yasaklandı. Ayrıca ilkokul ve liselerde de Dini İşaretler Yasası kapsamında kızların başörtüsü ile okula girmesi yasaklandı. Ancak üniversitelerde böyle bir yasak bulunmuyor.

Yasaklanmasını teşvik edebiliriz!

Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasına ilişkin, “Yasa başörtüyü yasaklamıyor ancak yerel yönetimlerin başörtüyü yasaklanmasını teşvik edebiliriz.” dedi. Blanquer, BFM TV kanalında yaptığı açıklamada başörtünün toplumda istenmediğini savundu.

Okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasına ilişkin, “Yasa başörtüyü yasaklamıyor ancak yerel yönetimlerin başörtüyü yasaklanmasını teşvik edebiliriz.” ifadelerini kullanan Blanquer, başörtünün Fransa’nın değerlerine aykırı olduğunu söyledi. Blanquer, ilkokullarda kız ve erkek çocukların el ele tutuşmak istememesiyle ilgili de bazı önlemler aldıklarını ifade etti.

Danıştay, 2013’te yayımladığı raporda, okul gezilerinde öğrencilere refakat edenlerin kamu görevlisi olmadığını, bu kişilerin dini sembol taşıyabileceğini belirtmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *