Yolsuzluktan tutuklu Cumhurbaşkanı adayı serbest bırakıldı

Yolsuzluktan tutuklu Cumhurbaşkanı adayı serbest bırakıldı

Tunus’ta yaklaşık 1,5 ay önce “yolsuzluk” suçlamasıyla tutuklanan cumhurbaşkanı adayı Nebil el-Karvi serbest bırakıldı.

Tunus’ta tutuklu cumhurbaşkanı adayı Karvi serbest bırakıldı

Tunus‘ta yaklaşık 1,5 ay önce yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan cumhurbaşkanı adayı Nebil el-Karvi‘nin seçim kampanyasını yürüten kaynaklardan alınan bilgiye göre, başkent Tunus’taki Yüksek Mahkeme, cumhurbaşkanı adayının serbest bırakılmasına hükmetti.

Medya patronu kimliğiyle de tanınan Tunus’un Kalbi Partisi lideri Karvi, kararının ardından Başkent Tunus yakınlarındaki Mornaguia Cezaevinden tahliye edildi.

Cezaevi önünde Karvi’yi bekleyen vatandaşlar, sevinç gösterilerinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalmıştı

Tunus’ta cumhurbaşkanlığına adaylığını koyan medya patronu Nebil el-Karvi, 23 Ağustos’ta yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Seçim kampanyasını cezaevinden yöneten Karvi, 17 Eylül’de yapılan seçimlerde birinci sıradaki bağımsız aday Kays Said’in ardından en çok oyu alarak ikinci tura katılmaya hak kazanmıştı.

Seçimlere katılım yüzde 45’te kaldı

Tunus Yüksek Seçim Komisyonu, cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunun 13 Ekim’de gerçekleştirileceğini açıklamıştı.

Ülkede 15 Eylül’de gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda, bağımsız aday anayasa profesörü Kays Said yüzde 18,4, tutuklu medya patronu ve Tunus’un Kalbi Partisi Lideri Nebil el-Karvi ise yüzde 15,6 oy almıştı. Böylece ilk turda birinci olan Said ile ikinci olan Karvi, ikinci tura kalmıştı.

YSK tarafından sandıkların kapanmasının ardından yapılan açıklamada, seçime katılım oranının yüzde 45,02 olduğu belirtilmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *