Yeni yasa ile 60 bin kişi erken tahliye edilebilir

Yeni yasa ile 60 bin kişi erken tahliye edilebilir

Af yasası olarak kamuoyunda isimlendirilen ceza infaz yasası ile ilgili yeni düzenleme Ankara kulislerinde yüksek sesle konuşulmaya başlandı.

Yeni yargı reformu ile ilgili taslakta sona gelinirken paket içerisinde yer alan ve yaklaşık 60 bin mahkûma erken tahliyeyi gündeme getiren ceza infaz kanunuyla ilgili söz konusu değişikliğin de detayları belli olmaya başladı. İşte, infaz kanunda değişiklik ya da yaygın tabiriyle af yayasıyla ilgili son gelişmeler…

Ceza infaz düzenlemesi kimleri kapsayacak?

Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ve örgütlü suçlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Bu suçların dışında başka bir suçtan hüküm giymiş olan kişi taslağın yasalaşması halinde infaz süresini tamamladıysa tahliye olabilecek.

İnfaz süresi yüzde 50’ye çekiliyor

İkinci paketin içerisinde bulunan değişikliklerden birisi de infaz süresiyle ilgili olacak. Değişiklikle yer alan bilgilere göre infaz süresi üçte iki değil sürenin yarısı olacak. Yani 10 yıl ceza alan bir hükümlü 5 yıl cezanın infazını çekecek. Uygun şartlar oluşması durumunda da 10 yıl ceza alan kişi 4 yılını içeride bulunduktan sonra 1 yıl da denetimli serbestlikten yararlanabilecek.

Şartlı tahliyede önemli değişiklik

Mevcut sistemde şartlı tahliye olan biri eğer yeni bir suç işlerse hem yeni suçun cezasını hem de şartlı tahliyeden kalan suçun cezasını infaz ediyor. Düzenlemeyle birlikte yeni bir suç işlemesi halinde yeni cezanın yanı sıra, yeni cezanın 1 katı kadar eski cezadan infaz edilecek.

75 yaş üzerindekilere ev hapsi

Yeni düzenlemede yer alan maddelerden biri de 75 yaş üzerindeki kişilerle ilgili. 75 yaşın üzerinde suç işleyen bir kişi eğer 5 yıla kadar ceza alırsa cezaevine girmeyecek ve cezası evde infaz edilecek. Bu sürenin üzerinde bir ceza alan kişiler ise cezaevine girecek.

50 – 60 bin kişi cezaevinden çıkacak

Milliyet yazarı Abdullah Karakuş yargı paketi hakkında AK Parti kulislerinin nabzını tuttu. Karakuş bugünkü yazısında cezaevinden kaç kişi çıkacak? sorusuna cevap verdi.

(Cnn Türk)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *