CHP’nin ‘Uluslararası Suriye Konferansı’na fazla mı anlam yüklendi?

CHP’nin ‘Uluslararası Suriye Konferansı’na fazla mı anlam yüklendi?

CHP’nin uzun zamandır planladığı ve önceki gün İstanbul’da düzenlenen ‘Uluslararası Suriye Konferansı’ büyük eleştirilere muhatap oldu, beklentileri karşılamaktan uzak kaldı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Suriye sorununun çözümü için uluslararası düzeyde sürdürülen çalışmalara katkı sağlamak amacıyla düzenlediği Suriye’de Barışa Açılan Kapı – Uluslararası Suriye Konferansı’na Rusya, ABD, İran, Irak, Suriye ve Türkiye’den akademisyen, STK temsilcileri, gazeteci ve uzmanların katılımıyla gerçekleşti.

Independent Türkçe’den Abdulhakim Günaydın’ın haberi

Açılış konuşmasını CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın yaptığı konferansta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da birer konuşma yaptı.

Ağbaba, konferansa parti ayrımı yapmaksızın en çok Suriyeliye ev sahipliği yapan belediyelerin yönetimlerinin, konuyla ilgili devlet kurumlarının ve bölgedeki siyasi odakların çağırıldığını hatırlattı.

chp suriye bildirgesi ile ilgili görsel sonucu

İBB Başkanı İmamoğlu konuşmasında sığınmacılar problemini ele aldı. Suriye krizinde yollarını aydınlatacak en önemli ışığın toplumsal vicdan olduğunu ve nihai hedeflerinin Suriye’nin istikrara kavuşması olduğunu dile getiren İmamoğlu, Suriyelileri yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Türkiye’nin dış politikasını ve Suriye meselesindeki tutumunu eleştirerek Doğu ve Batıyı birleştiren coğrafyada akan kanı durdurmanın tek hedefleri olduğunu belirtti.

5 oturumdan oluşan konferansta IŞİD’in hala bölgede tehdit olduğunu öne süren ve Suriye topraklarının yaklaşık yüzde 35’ini kontrol eden Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) atıfta bulunan tek konuşmacı ABD’nin Harvard Üniversitesi’nden konferansa katılan Doç. Dr. Amy Austin Holmes oldu.

Özetle SDG’nin içerisinde birçok etnisiteden kişilerin yer aldığını ve uluslararası çözüme dahil edilmesi gerektiğine vurgu yapan Holmes, Türkiye’nin mültecileri Kuzey Suriye’ye yerleştirme fikrini “tuhaf” olarak nitelendirerek  SDG’ye yönelik tehditlerden vazgeçmesi gerektiğini savundu.

chp suriye bildirgesi ile ilgili görsel sonucu

Kendi içinde boğuşan CHP’den Suriye konferansı düzenleyen CHP’ye

Konferansın ilkbaharda yapılacağı açıklansa da 23 Haziran seçimleri nedeniyle ertelenmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *