27 milyar dolarlık Güvenlik Bölge planının ayrıntıları

27 milyar dolarlık Güvenlik Bölge planının ayrıntıları

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulunda anlattığı güvenli bölge planının ayrıntıları ortaya çıktı. Suriye’nin kuzeyinde, 5 bin nüfuslu 140 adet köy ile 30 bin nüfuslu 10 ilçeden oluşan yerleşim alanı oluşturulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda “Tüm ülkeleri Suriye ile ilgili çabalarımızı desteklemeye çağırıyorum” diyerek çağrı yapmıştı.

Erdoğan, “Niyetimiz, ilk etapta 30 kilometre derinliğinde ve 480 kilometre uzunluğunda bir barış koridoru tesis ederek uluslararası toplumun desteğiyle burada 2 milyon Suriyelinin iskanını sağlamaktır.” demişti.

Erdoğan’ın açıkladığı güvenli bölge planının ayrıntıları ortaya çıktı.

Plana göre, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırında oluşturulacak güvenli bölgede 1 milyon Suriyeli nüfusun yerleştirileceği 5 bin nüfuslu 140 adet köy ile 30 bin nüfuslu 10 ilçeden oluşan yerleşim alanı oluşturulacak.

[Örnek Proje – Genel Yerleşim]

Her haneye arazinin büyüklüğüne göre 1 dönüm tarım arazisi

Köylerin her birinde 350 metrekare parsel büyüklüğüne oturan 100 metrekare 3+1 ev ile ahırdan oluşan bin konut, 2 cami, 16 derslikli 2 okul, 1 gençlik merkezi ve kapalı spor salonu ile yönetim merkezi projelendirilecek. Köylerde her haneye arazinin büyüklüğüne göre 1 dönüm tarım yapılabilecek arazi verilecek.

[Örnek Proje – Genel Yerleşim]

Hastane, spor alanları, sosyal tesisler…

İlçelerin her birinde ortalama 100 metrekare 3+1 ve 2+1 konutlardan oluşan 6 bin konut, 1 merkez cami, 10 mahalle camii, 16 derslikli 8 okul, 1 lise, 2 kapalı spor salonu, 5 gençlik merkezi, 1 küçük stat, 4 mahalle ölçekli futbol sahası, sosyal tesisler ile 8 ilçede 10 yataklı, 2 ilçede 200 yataklı hastane, küçük sanayi sitesi, üniversite ve yerleşimlerin ihtiyacı olan teknik altyapı gereksinimlerini karşılayacak yapılar projelendirilecek.

[Örnek Proje – Blok Yerleşimleri]

1 köy yerleşimi için 590 bin metrekare, 140 köy için 82.6 milyon metrekare,
1 ilçe için 1 milyon metrekare, 10 ilçe için 10 milyon metrekare, toplamda 92.6 milyon metrekare arazi büyüklüğüne ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca tarımsal amaçlı arazi dağıtım için ise 140 milyon metrekare arazi büyüklüğüne ihtiyaç var.

[Örnek Proje – Blok Yerleşimleri]

200 bin konut yabancı fonlarla oluşturulacak

Her bir köyde bin konut, 140 köyde 140 bin konut. Her bir ilçede 6 bin konut, 10 ilçede 60 bin konut olmak üzere toplam 200 bin konut yabancı fonlarla oluşturulacak.

[Örnek Proje – Hükümet Konağı]

1 milyon kişilik yerleşimin inşaat maliyeti yaklaşık 150 milyar 965 milyon 400 bin lira tutuyor. Yerleştirilecek nüfusun 2 milyon olması halinde maliyet de bu oranda artacak.

[Örnek Proje – Cami]

[Örnek Proje – Taziye Evi]

[Örnek Proje – Hastane]

[Örnek Proje – Spor Alanları]

[Örnek Proje – Sanayi Sitesi]

[Örnek Proje – Sağlık Ocağı]

[Örnek Proje – Emniyet Binası (Karakol)]

(TRT Haber)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *