Üniversitelere ‘İslam’ nedeniyle fonlarını kesme tehditi

Üniversitelere ‘İslam’ nedeniyle fonlarını kesme tehditi

Orta Doğu araştırmaları programı yürüten iki üniversiteye verilen devlet fonunu kesmekle tehdit eden Trump’a göre, bu üniversiteler “İslam’ın olumlu yönlerini ‘haksız şekilde’ tanıtıyorlar”.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Kuzey Karolina ve Duke Üniversitelerinde yürütülen Orta Doğu araştırmaları programı için verilen devlet fonunu “İslam’ın olumlu yönlerini ‘haksız şekilde’ tanıtması” nedeniyle kesme tehdidinde bulundu.

İdeolojik önceliklere yer veriyorlar!

Euronews’te yer alan habere göre, Trump yönetimi fonun kesilmesine gerekçe olarak programın Hristiyanlığın ya da Yahudiliğin değil, “İslam’ın olumlu yönlerini” haksız şekilde tanıtmak ve “ideolojik önceliklere” yer vererek federal ödeneğin suistimal edildiğini savunuyor.

ABD Eğitim Bakanlığı 22 Ağustos tarihli mektupta, Duke-UNC Konsorsiyumu’na Orta Doğu Araştırmalarını yeniden ele alması talimatını verdi. Bakanlık, konsorsiyuma bu talimatın yerine getirilmemesi halinde yabancı dil eğitimlerini desteklemek için onlarca üniversiteye verilen federal hibeden gelecek fonları kaybetme riskini göze alması gerektiği uyarısında bulundu.

ABD Eğitim Bakanlığı verilerine göre konsorsiyum geçen yıl verilen hibeden 235 bin dolar almıştı.

Tepkiler

Chapel Hill Kuzey Karolina Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, konsorsiyumun “Eğitim Bakanlığı ile olan ortaklığına derinden değer verdiği” ve “programları hakkında daha fazla bilgi sağlamak için bakanlık ile birlikte çalışmayı taahhüt ettiği” belirtildi.

Duke Üniversitesi konuya ilişkin sessizliğini koruyor.

Eğitim Bakanlığı ise diğer okullardaki benzer programların da incelenip incelenmediği hakkında açıklama yapmadı.

Diğer yandan akademik özgürlük hakkı savunucuları, hükümetin finansman kararlarına politikayı karıştırmasının tehlikeli bir emsal teşkil ettiğini belirtti.

Amerikan Üniversite Profesörleri Birliği’nin Akademik Özgürlük Komitesi Başkanı Henry Reichman, “Hükümet şimdi fon programlarını eğitimcilerin görüşlerine ya da derslerin yaklaşımına bakarak mı değerlendirecek?” sorusunu soruyor ve ekliyor:

“Bunun altından çıkabilecek olan sağ kanadın ‘siyaseten doğruculuk’ kokusu, kesinlikle ürpertici bir etkiye sahip olabilir.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *