Adana’da Suriyelilere yönelik linç girişimi devam ediyor

Adana’da Suriyelilere yönelik linç girişimi devam ediyor

Adana’da 11 yaşındaki erkek çocuğuna tacizde bulunduğu öne sürülen A.K. (15), çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Valilikten yapılan açıklamada A.K.’nın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu, 37 farklı suçtan kaydı bulunduğu bildirildi.

(T24) – Evrensel’in haberine göre istismar şüphelisinin yakalanmasına ve Türkiyeli olmasına karşın bu akşam da bölgede Suriyeli mültecilerin iş yerlerine saldırı girişimleri yaşandı. Polis sokak arasında toplananlara müdahale ederken; bölgedeki mültecilerin tedirgin bekleyişi de sürüyor.

Mirza Çelebi Mahallesinde ise Türkiyeliler, saldırıya maruz kalan mültecilere yardımcı oldu.

Ne olmuştu?

18 Eylül’de 11 yaşındaki bir çocuğun istismara uğradığı ve istismarda bulunan kişinin Suriyeli olduğu iddiası üzerine; bölgede yaşayan Suriyelilerin tümünü hedef alan linç girişimi yaşanmıştı. Bugün gözaltına alınıp tutuklanan istismar zanlısının Türkiyeli olduğu ortaya çıkmıştı.

İstismarın Suriyeli bir kişi tarafından yapıldığı söylentisi üzerine dün ve önceki gün de çok sayıda kişi mültecilerin ev ve iş yerlerine yönelik saldırılarda bulunmuş; pek çok iş yerinin camı kırılmış, bazı dükkanlar ateşe verilmişti. Polis, halkı galeyana getirdiği tespit edilen kişileri gözaltına almıştı.

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu tespit edilmiştir”

Adana Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“İlimizde meydana gelen ve bazı basın yayın organlarına yansıyan cinsel istismar olayı ile ilgili 19.09.2019 tarihinde yapılan açıklamaya ek olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Söz konusu olayla ilgili güvenlik birimlerimizce yapılan tahkikat sonucunda; 15 yaşında A.K isimli şahsın 01.07.2004 Seyhan doğumlu ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu tespit edilmiştir. Teşhis edilen şüpheli şahsın 37 adet değişik suçtan kaydının bulunduğu anlaşılmış olup, şahıs güvenlik birimlerimiz tarafından gözaltına alınarak adli makamlara teslim edilmiş ve tutuklanmıştır. Ayrıca söz konusu olay bahane edilerek İlimizde yaşayan muhacir misafirlerimizin iş yerlerine ve mallarına zarar verenlerle ilgili yasal işlem başlatılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *