Avrupa’dan İsrail’e “Derin endişe duyuyoruz” tepkisi

Avrupa’dan İsrail’e “Derin endişe duyuyoruz” tepkisi

İşgalci İsrail’in “Ürdün vadisini ilhak” kararına tepki gösteren 5 ülke, iki devletli çözümün tehlikeye girmemesi için bu tip hareketlerden uzak durmasını istedi.

Avrupa Birliği’nin (AB) önde gelen 5 üye ülkesi; Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya; İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Ürdün Vadisi’ni “İsrail’e ilhak etme” vaadine ilişkin ortak açıklama yaptı.

Ortak açıklamada, “Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya, Batı Şeria, özellikle Ürdün Vadisi ve Ölü Deniz’in kuzey kıyılarının muhtemel ilhakına yönelik açıklamadan derin endişe duyuyor. Bu açıklama gerçekleşirse, uluslararası hukuku ciddi şekilde ihlal edecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Beş ülkenin, taraflardan, 1967 sınırlarına göre iki devletli çözüm ihtimalini tehlikeye sokan uluslararası hukuka aykırı hareketlerden uzak durmalarını istemeyi devam edeceği belirtilen açıklamada, “Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya, İsrail’in güvenlik hakkını tanıyor ve Gazze’den İsrail’e yönelik son saldırıları şiddetle kınıyor.” ifadelerine de yer verildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *