‘Çizgilerle Yemen’ sergisi

‘Çizgilerle Yemen’ sergisi

Türkiye Diyanet Vakfı, Yemen’de yaşanan büyük insanlık dramına dikkat çekmek ve ‘farkındalık’ oluşturmak için “Çizgilerle Yemen” sergisi düzenledi.

Türkiye Diyanet Vakfının uluslararası toplumun dikkatini Yemen’de yaşanan büyük insanlık dramına çekmek ve farkındalık oluşturmak için Dünya Çizerler Birliği ile düzenlediği “Çizgilerle Yemen” sergisinin açılışını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yaptı.

Başkan Erbaş konuşmasında, insanlığın zor süreçlerden ve çetin sınavlardan geçtiğini ifade ederek, “Dünyanın birçok yerinde, zayıf ve masumların hayatı üzerinde güç gösterisi yapılmakta, taşeron örgütler eliyle ve vekâlet savaşlarıyla insanlık katledilmekte, tabiat ve tarihî doku harap edilmektedir. Ne yazık ki milyonlarca insanın hayatına kasteden, yurtlarını terk etmelerine, açlık, sefalet ve hastalığın pençesine düşmelerine sebep olan bu savaş ve işgallerden en çok zararı çocuklar, kadınlar, yaşlılar, hastalar ve masum insanlar görmektedir” dedi.

İslam coğrafyasının her yerinde acı ve gözyaşı

İslam coğrafyasının neredeyse her yerinde acı, gözyaşı ve hüznün hayatı esir aldığına dikkat çeken Başkan Erbaş, “Asırlarca yeryüzünde adalet ve merhametin teminatı, mazlum ve mağdurların hamisi olmuş bir medeniyetin coğrafyası, fitne, tefrika, şiddet ve çatışma diyarı haline getirildi maalesef. Bu acı durumun en somut örneklerinden birisi olarak; Allah Resulünün bizzat taltif ettiği iman, bilgi, hikmet, marifet, fazilet ve erdem diyarı Yemen’de savaşın gölgesinde, anlatmaya kelimelerin kifayet etmediği büyük bir insanlık dramı yaşanmaktadır” diye konuştu.

‘İnsanlık, vicdan sınavını bu kez de Yemen’de kaybetmiştir’

“İnsanlık vicdan sınavını bu kez de Yemen’de kaybetmiştir” diyen Başkan Erbaş, şöyle devam etti: “İslam dünyası, akıl, iz’an, feraset, basiret ve kardeşlik sınavını bu kez de Yemen’de kaybetmiştir. 2015 yılı Mart ayından bugüne Yemen’de giderek kötüleşen insani durum neticesinde bugün, 30 milyonluk Yemen nüfusunun 22 milyonu, her geçen gün artan şiddet ve yokluk karşısında hayatta kalmaya çalışıyor. Eğer acilen yardım edilmezse 7 milyondan fazla insan hayatını kaybetmekle yüz yüzedir. Temel gıda ve tıbbi malzeme ihtiyacının had safhada olduğu Yemen, tarifi zor bir açlık ve susuzluk sorunu yaşamakta, 16 milyon kişi temiz içe suyu bulamamaktadır. Sağlık alt yapısının tamamen çöktüğü ülkede 16.5 milyon kişi sağlık hizmetine ulaşamamakta ve yaklaşık 3 milyon kadın ve çocuk beslenme yetersizliği ve ciddi sağlık sorunları yüzünden hayatta kalma mücadelesi vermektedir. 11 milyon çocuk acil yardıma muhtaç durumdadır.”

Milyonlarca insan sokakta

Başkan Erbaş, Yemen’de milyonlarca kişinin sokakta kaldığını belirterek, “Bölgede, acilen barınak, çadır, battaniye, giyim, temizlik ürünleri, temel gıda malzemeleri, mama ve çocuk beslenme ürünleri, içme suyu için su kuyuları ve çocukların eğitimi gibi konularda desteğe ihtiyaç vardır. Ve elbette bütün bunların neticesinde vicdan sahiplerinin sorumluluğu her geçen gün daha da artmaktadır” ifadelerini kullandı.

Müslümanların her zaman dünyadaki mazlum ve mağdurların yanında yer alması gerektiğine işaret eden Başkan Erbaş, “Yeryüzünde yükselen her feryada çare bulmaya çalışmak bizim hem insani hem de dini bir vazifemizdir. Bunun idrakinde olarak milletimiz, devletimiz, Diyanet İşleri Başkanlığımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve sizler gibi değerli ilim ve sanat insanlarımız yaşanan bu dramlar karşısında büyük çabalar sarf etmektedir. Bu gayretler dünyanın her yerinden görüldüğü için de mazlum ve mağdurlar umudunu bize bağlamakta ve yükümüz daha da ağırlaşmaktadır” şeklinde konuştu.

‘Milletimizin bağışlarıyla Yemen’e yardım gönderdik’

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak Yemen’de çatışmaların başladığı ilk andan bu yana her türlü insanî yardım çalışmalarını yürüttüklerini dile getiren Başkan Erbaş, Yemen için yaptıklarıyla ilgi şu bilgileri aktardı:

“Hayırsever milletimizin bağışlarıyla bugüne kadar Yemen’de, 30 bin kişiye acil insani yardım ulaştırdık. Kurban faaliyetleri kapsamında 24 bin 882 hisse kurban keserek ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Ramazan yardım faaliyetleri kapsamında 9 bine yakın aileye gıda ve acil ihtiyaç desteği verdik. 10 bini aşkın kardeşimizle aynı iftar sofrasını paylaştık. Açtığımız, 30 bin kişinin faydalanabileceği 2 su kuyusu ile acil bölgelere su ulaştırmaya çalışıyoruz. Uluslararası İmam Hatip Lisesi, lisans ve lisansüstü alanlarda birçok Yemenli öğrenciye ülkemizde eğitim imkânı sunuyoruz. Türkiye Diyanet Vakfı olarak Diyanet İşleri Başkanlığımızla birlikte Yemen’e bugüne kadar 18.2 milyon Türk Lirası yardım yaptık.”

‘Farkındalığı artırma’ çabası

Başkan Erbaş, bugün de “Çizgilerle Yemen” sergisiyle Yemen’deki yaşanan drama yeniden dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak istediklerinin altını çizerek “Ülkemizden ve dünyanın birçok yerinden kıymetli sanatçılarımız ve çizerlerimizle beraber insanlığın vicdan yüküne bir kez daha dikkat çekiyoruz. Bu itibarla, 30 gün boyunca açık kalacak olan bu serginin, Yemen konusundaki duyarlılık ve hassasiyetimize katkı sunmasını temenni ediyorum. Çizgileriyle insanlığa mesaj veren çizerlerimize, bütün katılımcılara, aziz milletimizin her ferdine ve bu yardım faaliyetlerine destek sunan herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Başkan Erbaş, konuşmasını Yemen halkı ve bütün dünyada zulüm ve işkencenin kuşatması altında kalanların bir an önce huzur ve felaha ermeleri temennisiyle tamamladı.

40 ülkeden 62 sanatçının karikatürlerin yer aldığı sergi, bir ay boyunca Büyük Çamlıca Camii Sanat Galerisi’nde gezilebilecek.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *