Romanya’da, Alman çocukları kaçıran 5 kişilik çete yakalandı

Romanya’da, Alman çocukları kaçıran 5 kişilik çete yakalandı

Romanya’da 5 kişi Alman çocukları zorla alıkoymak suçundan gözaltına alındı. Çocukları ‘köle’ olarak kullandıkları iddia edilen kişiler organize suç örgütü kurmak ve insan kaçakçılığı ile suçlanıyor.

Alman çocuklarını alıkoyan kişinin sağlık sorunları yaşayan yetişkinler için bir program düzenlediği ve bu yolla Alman asıllı olan eşinin de yardımını aldığı iddia ediliyor. Yakalanan 5 kişi için 30 günlük gözaltı süresi istendi.

Euronews’un aktardığına göre, Romanyalı savcı konuyla ilgili açıklamasında 12 ile 18 yaş arası 20 Alman çocuğun ‘köle gibi’ kullanıldığını kaydetti. Savcının açıklamasına göre farklı evlerde ve tarlalarda aşağılayıcı koşullar altında çalıştırılan çocuklar sık sık fiziksel şiddete maruz kaldı. Aç bırakılan ve ilaç almalarına da izin verilmediği anlaşılan çocukların ‘tükenmiş’ halde oldukları belirtildi.

20 çocuktan 4’ünün tedavi için gözetim altında tutulduğu ve ailelerine ulaşılmaya çalışıldığı bildirildi.

Çocukların Projekt Maramures adı altında Romanya’ya getirildiğini öğrenildi. Proje, Romanya Çalışma Bakanlığı tarafından da onaylı.

Öte yandan Almanya dışişleri bakanlığından bir yetkili yürürlükteki söz konusu programla ilgili geçmişte herhangi bir sorun yaşanmadığını açıkladı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *