“Ordu içinde Perinçekçiler güçleniyor” iddiası

“Ordu içinde Perinçekçiler güçleniyor” iddiası

İddiayı bugünkü yazısında değerlendiren Nagehan Alçı, ordunun ‘genetiği’ itibariyle Perinçek’in taşıdığı Marksist ve Maocu olamayacağını belirtti.

Perinçek’in hükümete verdiği desteği hatırlatan Alçı’ya göre, “Doğu Bey aslında TSK içinde Batı yanlısı Kemalizm geleneğini Batı’dan kopartarak Avrasyacı Kemalizm yönüne çevirmeyi hedefleyen bir siyasetçi.”

Habertürk‘te bugün yayımlanan “TSK içinde neler oluyor?” başlıklı yazısında Nagehan Alçı, 2 generalin istifa kararı ile ilgili yapılan yorumları aktardıktan sonra, “Ordu içinde Perinçekçiler güçleniyor mu?” sorusunun yanıtını şöyle verdi:

“Ben daha önce de bu köşede yazmıştım. Özünde Marksist ve Maocu bir siyasetçi olan Doğu Perinçek’in zihinsel formasyonuyla aynı kafada subay TSK’nın genetiği itibariyle olamaz. O bahsi geçelim.

Fakat Perinçek, Ergenekon-Balyoz sürecinden itibaren elindeki medyasıyla ısrarlı biçimde hapse giren askerlere destek olduğu için o süreçte bir manevi yakınlaşma doğdu. Ayrıca Perinçek’in dış politikadaki Avrasyacı fikirleriyle etkileşen de bir subay kuşağı oluştu. Doğu Bey aslında TSK içinde Batı yanlısı Kemalizm geleneğini Batı’dan kopartarak Avrasyacı Kemalizm yönüne çevirmeyi hedefleyen bir siyasetçi. Siyasal konjonktürün ve ABD’nin yanlış politikalarının da etkisiyle bunu kısmen başarmış görünüyor da olabilir.

Kökü 60’lı yıllara dayanan ve ordu kadrolarını siyasal olarak etkileyerek yapılacak bir askeri darbeyle sosyalizme varmayı amaçlayan ‘orducu sosyalist’ geleneğin yaşayan en büyük ismi Doğu Perinçek’tir. Aslında Perinçek 60’larda ve 70’lerde orducu sosyalist değildi. Halk savaşını savunan, işçi köylü devrimini hedefleyen Maocu akımın önde gelen bir parçasıydı. Orducu sosyalizmin temsilcileri ise o yıllarda Doğan Avcıoğlu, Mihri Belli ve Hikmet Kıvılcımlı gibilerdi. Perinçek 90’larda ise ‘Kemalist devrimcilik’ çizgisine geldi.

Bugün ise artık Perinçek de bu orducu-ihtilalci çizgide olmadığını söylüyor. Sivil hükümet ile de kavga etmiyor. Tam aksine Başkan Erdoğan’a vuran Aydınlık yazarlarını hemen tasfiye ediyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı ve birçok hükümet üyesini sık sık övüyor.

Mesela tartışılan YAŞ kararları da Aydınlık’ta hiç tenkit edilmedi. Davutoğlu ve Babacan’ı ağır eleştiriyor. Öte yandan Davutoğlu-Babacan kutbunun tam zıddında yer alan Berat Albayrak’a da çok sert yükleniyor Perinçek.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *