Huzur Sokağı romanı ile hafızalara kazınan Şule Yüksel Şenler vefat etti

Huzur Sokağı romanı ile hafızalara kazınan Şule Yüksel Şenler vefat etti

Gazeteci-Yazar Şule Yüksel Şenler, 8 aydır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Şule Yüksel Şenler, 29 Mayıs 1938’de Kayseri’de doğdu. Küçükken ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti. Öğrenimini, orta okulun ikinci sınıfında bıraktı. Bir terzinin yanında çalıştı. Terzi çırağı olarak geçirdiği o günler, ileride kendi ismiyle anılan başörtüsü modelini yaratmasına da ilham olacaktı.

Okuyan, sorgulayan, araştıran bir yapısı vardı. 21 yaşında gazetecilik yapmaya başladı. Önceleri kadınlara yönelik sayfalar hazırlıyordu gazetelerde. Sonra köşe yazarlığı ve başyazarlık geldi. Yeni İstiklal Gazetesi’ndeki yazıları nedeniyle hakkında davalar açıldı.

Şenler, 1965 yılında tesettüre girmişti. Başörtüsü konusundaki anlatımlarıyla dikkatleri üzerine çekiyordu. Anadolu’yu adım adım dolaştı, konferanslar verdi. Ve böylece başörtüsünün eğitimli Müslüman kadının yaşamına girmesine öncülük etti.

Birçok genç kız için rol model oldu. Onun örtünme şeklini benimseyenlerin sayısı giderek arttı. Bu tarz başörtüsü “Şulebaş” olarak anılıyordu artık.

1971 yılında Cevdet Sunay’a yazdığı mektup nedeniyle Cumhurbaşkanı’na hakaretten tutuklanıp 8 ay hapis yattı. 12 kitap yazdı. Kendi hayatını konu alan ve sonralarda dizisi de çekilen Huzur Sokağı kitabıyla, tüm zamanların en çok okunan yazarları arasında yer aldı.

81 yaşındaki Şule Yüksel Şenler, 8 aydır İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Ünlü yazarın vefatına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan da başsağlığı mesajı yayınladı. Mesajla birlikte Erdoğan’ın Şenler ile çekilmiş bir fotoğrafı da paylaşıldı. Mesajda şu ifadeler yer aldı:

“Başörtüsü mücadelesinin öncü isimlerinden, ömrünü gençliğin şuurlandırılmasına adayan değerli yazar Şule Yüksel Şenler Hanımefendi’nin vefatını üzüntüyle öğrendim. Kendilerine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.”

(Cnn Türk)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • şenay doğan
    28 Ağustos 2019, 19:32

    ben de iktibas ve başörtüsü modeli yaratmak!!!!!!diye düşünüyordum ki haber cnntürkten alıntıymış allaha emanet olun

    REPLY