İran Dışişleri Bakanı Zarif’ten sürpriz G-7 ziyareti

İran Dışişleri Bakanı Zarif’ten sürpriz G-7 ziyareti

İran’ın Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, G-7 zirvesinin düzenlendiği Fransa’nın Biarritz kentine beklenmedik bir ziyaret gerçekleştirdi.

BBC’nin aktardığına göre Cevad Zarif, G-7 zirvesi kapsamındaki resmi etkinliklere katılmazken, zirvede bulunan ülkelerin temsilcileriyle bir araya geldi.

ABD heyetinin Zarif’in ziyaretini önceden bilip bilmediği konusunda çelişkili açıklamalar var. Zirveye ev sahipliği yapan Fransa diğer tüm G-7 ülkeleri gibi ABD yönetiminin de İran Dışişleri Bakanı’nın yapacağı ziyaret konusunda bilgilendirildiğini iddia ediyor. Beyaz Saray ise bunu reddediyor ve toplantılar öncesinde Paris’in herhangi bir bilgilendirme yapmadığını söylüyor.

ABD heyetinin Zarif’in ziyareti karşısında şaşırdığı yönünde gelen bilgiler de var.

ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetimi, İran nükleer anlaşmasından tek taraflı olarak çekilip Tahran’a yönelik yaptırımları yeniden devreye sokmasından bu yana iki ülke arasındaki ilişkiler gerilmişti.

Biarritz’deki temaslarının ardından bir Tweet atan İran Dışişleri Bakanı Zarif, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yapıcı görüşmeler yaptığını ifade etti.

Zarif paylaştığı mesajda “Önümüzdeki yol zorlu ama denemeye değer” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *