Belçika İslam Temsil Kurulu devreye girdi

Belçika İslam Temsil Kurulu devreye girdi

Belçika İslam Temsil Kurulu’nun, radikalleşmeyi önlemek için 18 kadın din görevlisi istihdam edeceği bildirildi.

Maaşlar Adalet Bakanlığı tarafından ödenecek

Belçika’da Müslümanları temsil eden ve hükümetle toplum adına ilişkileri yürüten İslam Temsil Kurulu, dini radikalleşmeyi önlemek için 18 vaize ve 4 danışman istihdam edecek. Yeni kadrolar için 780 bin euroluk bütçe ayrılacak ve maaşların tamamı Belçika Adalet Bakanlığı tarafından ödenecek.

Euronews Türkçe’ye konuşan Belçika İslam Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Üstün, “Kadınların da doğru bir İslam’a erişim hakkı olmalı” dedi. Ülke çapında radikalleşmeye karşı birçok panel düzenlediklerini belirten Üstün, ‘Belçika basınının ve siyasi partilerin vaize kadrosunun çıkmasını olumlu karşıladığını, Müslümanlarda reform olarak algılandığını’ söyledi.

Belçika İslam Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Üstün, Belçika Adalet Bakanlığı’ndan 18 kişilik vaize kadrosu talebinde bulunduklarını, radikalleşmeyi önlemek amacıyla bu isteklerinin bakanlık tarafından kabul edildiğini söyledi.

Birlikte yaşama kültürü ve diyaloğun önemine vurgu yapan Üstün, belirlenen kriterler doğrultusunda Türkiye’de olduğu gibi vaizelerin hem Türk hem Faslılardan oluşacağını, Fransızca ve Flamanca dilleri arasında denge kurularak istihdam edileceklerini ifade etti.

Hükümet tarafından tanınan camilerde vaaz verecekler

Belçika’da, 2017 rakamlarına göre hükümet tarafından tanınan ve destek alan 84 cami var.

Kadın din görevlileri, bu camilerde vaaz verecek.

Ülkenin kuzeyinde bulunan Flaman bölgesinde bazı sorunların yaşandığını dile getiren Mehmet Üstün, ‘Flaman bölgesinde son 5 yıldır yeni camilerin hükümet tarafından tanınmadığını ancak Brüksel’de buna benzer sıkıntılara rastlanmadığını’ belirtiyor.

Başkent Brüksel’de 17 cami hükümet tarafından destekleniyor. Flaman bölgesinde bu rakam 28’i bulunuyor. Valon bölgesinde ise 39 olarak kayda geçmiş durumda.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *